Uçkun Tıp Laboratuvarı

Tahlilleriniz için İzmir'deki Güvenilir Adresiniz

Alsancak, Talatpaşa Bulvarı

Aydınlı Apt. No:36, Kat:2, Daire:4
Konak / Alsancak | İZMİR

0 (232) 464 2207

Telefonla İrtibata Geçebilirsiniz
turan@uckunlaboratuvari.com

Pts-Cts*: 08:30 - 19:00

*Cumartesi günleri 15:00'e kadar açığız

Aids Hastalığı Nedir? HIV Belirtileri Nelerdir?

HIV, “Human Immundeficiency Virus” İnsan Bağışıklık Yetmezliği virüsü olup, 20. yüzyıla damgasını vuran AIDSAcquired Immune Deficiency Syndrome” Edinsel Bağışıklık Yetmezliği Sendromu denen hastalığa neden olur. Vücuda giren HIV virüsü, doğal savunma mekanizmalarını baskılayarak, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve diğer enfeksiyon hastalıklarının da kolayca bulaşmasına neden olur. Aids hastalığı nedir, Aids belirtileri nelerdir, HIV testleri ve daha birçok bilgiyi bu makalede bulabilirsiniz. 

Hiv Virüsü Nedir?

HIV virüsü, insan hücreleriyle etkileşime girerek çoğalan ve tedavi edilmezse AIDS hastalığına neden olan bir virüstür. Afrika’da yaşayan bazı maymunlardaki SIV (Simian İmmün Yetmezlik Virüsü) ile aynı virüs ailesindendir. Maymunlardan insanlara geçen SIV virüsünün genetik yapısını değiştirdiği ve HIV virüsüne dönüştüğü düşünülmektedir.

HIV enfeksiyonu HIV-1 ve HIV-2 olarak adlandırılan iki türden oluşur. HIV-1, dünya ve Türkiye genelinde %92-95, HIV-2 ise %5-8 oranında yaygın olan türlerdir. HIV virüsü hücreye girdikten sonra, kendi viral RNA’sını, insanlarda hedef aldığı hücrenin DNA’sına entegre eder ve tedavi edilmezse, kalıcı bir enfeksiyona (AIDS) neden olur.

HIV Enfeksiyonu (AIDS) Nasıl Bulaşır?

 • Aids hastalığı olan veya HIV virüsü taşıyan kişi ile korunmasız oral, vajinal ve anal ilişki ile,

 • HIV enfekte kan ve ürünlerinin, organların ya da spermlerin nakli ile,

 • Aids hastası olan veya HIV virüsü taşıyan kişilerle ortak enjektör kullanımı ile,

 • HIV enfekte kanla bulaşık manikür, pedikür, berber, dövme, kulak delme, sünnet, aletlerinin ya da diş hekimliği ile ilgili aletlerin sağlıklı kişilere kullanımı ile,

 • Aids hastalığı olan annelerin hamilelikleri, doğurmaları ya da bebeklerini anne sütü ile beslemeleri sırasında bulaşabilir.


Yukarıda adı geçen nedenleri günlük yaşamımızdan elimine edersek AIDS’e yakalanma olasılığımız da o denli az olur.

HIV Enfeksiyonu (AIDS Hastalığı) Nelerle ve Nasıl Bulaşmaz?

Aids-hiv nedir, bulaşma yolları ve tedavisiTükürük, gözyaşı, ter, idrar, gaita ve yara akıntısı da virüs içerir ancak HIV enfeksiyonunun yaygın bulaşma yolu değildirler. Hastayla tokalaşma, dokunma, el ele tutuşma, sosyal öpüşme ile aynı telefon, tabak, bıçak, havlu ve eşyaları kullanmak, aynı havayı teneffüs etmek, aynı tuvaleti, duşu ve hamamı kullanmak ile veya aynı yüzme havuzuna girmekle HIV virüsü bulaşmaz. Maymun dışındaki köpek, kedi v.b hayvanların ısırması ya da tahtakurusu ve sivrisinek gibi parazitlerin sokması ile HIV virüsü bulaşmaz.

HIV Belirtileri Nelerdir?

HIV virüsü enfekte kişiyle 6 ay korunmasız cinsel ilişkide bulunan bir kişiye hastalık bulaşmayabilir. Çoğu kişide, 15-20 günlük akut dönemde hiçbir belirti görülmeyebilir ve kişi enfekte olduğunu bilemeyebilir Ancak HIV virüsü ile enfekte kişiyle 1 kez cinsel temasta bulunan bir kişide 4-5 gün sonra aşağıdaki belirtiler görülebilir.

 • Yorgunluk ve halsizlik,
 • Ateş ve gece terlemeleri,
 • Boğaz, kas ve eklem ağrıları,
 • Deride kızarıklık ve döküntüler,
 • Boyun ve koltuk altındaki lenf bezlerinde şişlikler görülebilir.

Aids Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

HIV enfeksiyonu tedavi edilmezse, enfekte olan kişinin bağışıklık sistemi zayıflar ve AIDS hastalığına evirilebilir. AIDS hastalarında, kişinin bağışıklık sisteminin zayıflığına bağlı olarak aşağıdaki belirtiler görülebilir:

 • Ateş, gece terlemesi ve titreme,
 • İştah kaybı, karın ağrısı ve tedavi edilemeyen ishal,
 • Çeşitli cilt enfeksiyonları, lezyonları, kırmızı ya da kahverengi deri döküntüleri,
 • Ağız, dil ve yutakta beyaz lezyonlar, ağrı ve yutma güçlüğü,
 • Akciğer enfeksiyonları, nefes darlığı ve öksürük,
 • Kas güçsüzlüğü, baş ağrısı, karıncalanmalar gibi nörolojik bozukluklar,
 • Çok çabuk bulaşabilen CYBH (cinsel yolla bulaşabilen hastalıklar, örn: Frengi, Bel Soğukluğu)
 • İdrar yolu, böbrek enfeksiyonları ve genital kanserler.

HIV Enfeksiyonunun Seyri Nasıldır?

HIV enfeksiyonunun seyri, enfekte kişinin bağışıklık sisteminin gücüne ve enfekte kişinin ne zaman tedaviye başladığı ile doğru orantılıdır. HIV enfeksiyonu genellikle üç aşamada ilerler:

 1. Akut Dönem: HIV virüsü vücuda girdiğinin ilk 6 haftalık çoğalma döneminde, bazı kişilerde hiç belirti görülmeyebilir. Bazılarında grip benzeri belirtiler görülebilir. Bazılarında ise geceleri çok yüksek ateş, aşırı terleme ve boğazdaki lenf bezlerinde şişme görülebilir. Bu evrede, 21. günde laboratuvarımızda uygulanan testle, HIV virüsünün IgM (erken oluşan) antikorları, IgG (geç oluşan fakat daha önce geçirilmiş olan enfeksiyonların) antikorları ve “HIV 1 p24 antijeni” (Virüs) teşhis edilebilmektedir. Eliza veya kart testler bu evrede HIV tanısı için yeterli değildir.

 2. Klinik Latent Dönem: HIV virüsü vücuda girdikten sonra belirtiler görülmeyen dönemidir. Bu evrede virüs vücutta çoğalmaya devam eder ve hasta, virüsü başka insanlara bulaştırabilir. HIV enfeksiyonu bu evrede tedavi edilmezse ilerleyebilir ve AIDS’e dönüşme riski artabilir. Bu nedenle, HIV enfeksiyonu olan kişilerin erken teşhis ve tedaviye başlamaları önemlidir. Bu dönem 8-10 yıl devam edebilir.

 3. AIDS : HIV enfeksiyonu tedavi edilmeyen, enfekte kişinin bağışıklık sisteminin çökmesi nedeniyle sonlandığı dönemdir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu fırsatçı diğer enfeksiyonlar gelişebilir ve hastalık kanserle sonuçlanabilir.
 
aids hastalığı nedir, hiv belirtileri ve testleri, tedavisi

HIV-Aids Tanısı Nasıl Konur?

HIV tanısı için yapılan kan testlerinde; virüs (antijen) ya da virüse karşı vücudun oluşturduğu bağışık madde (antikor) aranır. Yalnız şunu önemle belirteyim ki; HIV enfeksiyonunda oluşan antikorlar, kişiyi AIDS’e karşı bağışık kılmaz. Kanda antikor varsa, virüs de var demektir. HIV tanısı için çeşitli testler vardır ancak; yaptıracağınız her test her zaman kesin sonuç vermez. Her testin (özellikleri nedeniyle), yaptırılma zamanları, antikor türü saptama ve sonuç verme süreleri farklı olduğu için, Aids hastalığı nedir diye merak ediyor ve AIDS şüpheniz varsa, hangi testi yaptırmanız gerektiğine karar vermeden önce aşağıdaki iki makalemi de okumanızı tavsiye ederim:

“Hiv Testi Nedir? Hiv Testlerini Kıyaslayalım” 

“HIV Testlerinin Yorumlanması ve HIV Korkusu”

Laboratuvarımızda uyguladığımız HIV-DUO ULTRA testi, şüpheli durumdan 21 gün sonraki enfeksiyonu hem kuluçka döneminde hem de pencere döneminde yakalayabilme avantajına sahiptir. 

Güvenirliği %99.8 olup; hem p24 antijenini saptar ayrı değer verir, hem de HIV1 ve HIV2’nin IgM ve IgG antikorlarını saptar, ayrı değer verir.

Sadece IgG antikor düzeyini saptayan ELİZA testleri ise kesin sonucu şüpheli durumdan 6 ay sonra verir.

HIV Taşıyısının Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

HIV taşıyıcısı, tekrar enfeksiyonu almamak (reenfeksiyon) için kondomsuz seksüel ilişki kurmamalı ve kimseye kan vermemelidir. Başka enfeksiyonu varsa tedavi görmeli, bağışıklık sistemini daima kuvvetlendirmelidir. Alkol ve uyuşturucu kullanmamalı, yorucu spor yapmaktan sakınmalıdır. HIV taşıyıcısı, sağlık kontrolunu devamlı yaptırmalı ve kendisine verilen ilaçları zamanında ve dozunda almalıdır.

HIV Enfeksiyonunun Tedavisi Nasıl Yapılır?

HIV tedavisi, antiretroviral ilaçlar kullanılarak, virüsün üremesini ve yayılmasını kontrol altına almak ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi yoluyla hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak amacıyla yapılır. HIV enfeksiyonunun tedavisi, hastalığın erken dönemlerinde başlatılmalı ve tedaviye ömür boyu devam edilmelidir. HIV enfeksiyonunun tedavisinin bir parçası olarak bağışıklık sistemi desteklenmeli, sigara ve alkol alınmamalıdır. Tedaviye yanıt, hastanın enfeksiyon yükü (RNA sayısı) ve CD4 + T hücre sayısı gibi faktörlere göre takip edilir. HIV tedavisini mutlaka bir HIV uzmanı veya enfeksiyon hastalıkları uzmanı takip etmelidir. Yaptıracağınız HIV testi sonucunun gizliliği vardır. Sonuç sadece hastanın kendisine verilir.

aids tedavisi ve hiv testleri, aids hastalığı belirtileri nedir

Cinsel yolla bir hastalık bulaştığından şüphelendiğiniz an, vakit geçirmeden, önce laboratuvara, sonra da laboratuvarın vereceği sonuçla birlikte, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. Hekimin yazacağı reçeteyle gerekli önlemleri alınız ve eşinize ya da partnerinize hastalığı bulaştırmayınız.

HIV enfeksiyonunun saptanması için test yaptırdıysanız, bu testi yorumlamak ve geniş bilgi için Hiv Testlerinin Yorumlanması başlıklı makalemi de okumanız faydalı olur. Aşağıdaki videoda da Aids hastalığı ve hiv testleri ile ilgili geniş bilgi bulabilirsiniz. İzmir dışındaysanız, laboratuvarımızda Hiv testi veya diğer testleri yaptırmak veya sorularınız için telefonla ya da e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

HIV-Aids Video

3 yanıt

 1. Hocam iyi.gunler verici konumda oraldan sonra.kondomla iliskiye girdim fakat 10 gun sonra grip nezle oldum bu hiv bulastigi anlamina mi geliyor

 2. benim deride kızarıklıklar var, 2 ay önce bir hayat kadınıyla ilişkim olmuştu ama 3 gün önce başladı derideki sıkıntılar. döküntü yok ama kızarıklıklar var. acaba aids mi oldum diye çok korkuyorum. Size test yaptırmak istiyorum ama şehir dışındayım. izmire gelmem gerekir mi yoksa burda kan aldırıp size kargoyla yollasak öyle oluyormu acaba?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir