Tahlilleriniz İçin İzmir'deki Güvenilir Adresiniz
Bizi Arayın: 0(232) 464 2207

Antibiyotik

Antibiyotik almadan mutlaka test yapılmalı

antibiyotikUçkun Tip Laboratuvarı yetkilisi Doçent Doktor Turan Uçkun, bugün antibiyotik çagında yaşayan hekimler ve hastaların sanslı olduğunu, çünkü enfeksiyon hastalıklarının pek çoğunu tedavi etmenin artık olası olduğunu belirterek, su açıklamayı yaptı:

Ani mevsim değişikliklerinin neden olduğu enfeksiyonlara, herkes bildiği kadarıyla önlem almaktadır. Kimimiz en ufak bir boğaz yanmasında, nezlede ya da idrar yolu gibi enfeksiyonlarda evde kalmış antibiyotiklere başvuruyoruz. Kimimiz ise eczaneye gidip kulaktan dolma bilgilere ilaçları alıyor veya hekime başvurup kimi zaman hiçbir tahlil yapılmadan verilen ilaçlardan medet umuyoruz. Çok değil, 1950’li yılların öncesine kadar her biri korkulu rüya olan veba, lepra, kolera ve tüberküloz gibi hastalıklar sorun olmaktan çıktı.

antibiyotiklerBugün ateşli hasta ile karşılaştığımız zaman, “inşallah bir bakteri enfeksiyonu vardır” diyoruz. Böyle deniyor ama, çoğu kez o enfeksiyonun hangisi olduğunu aramak gereği bile duyulmadan, yani enfeksiyon tanısı konulmadan, reçetelere bilinen en kapsamlı, en güçlü antibiyotiklerden biri, hatta birkaçı birden yazılıyor. Tanı konulmadan yazılan bu antibiyotiklerin o hasta ve hastalık için uygun olup olmadığı, yararı veya zararı, yan etkileri ve hatta fiyatı bile düşünülmeden verilmesi hastaya yarardan çok zarar getirebilir. Bir kısım ilaçlar ve antibiyotikler, bazı insanlarda enfeksiyonlara, ishallere, kolestatik hepatite, bağ dokusu hastalıklarına ve hatta ani ölümlere neden olabilir. Tani konulmadan alınan antibiyotikler; mikropların direnç kazanmasına ve dolayısıyla daha sonra oluşan bakteri enfeksiyonlarının çok daha zor iyileşmesine neden olur. Bu olumsuzluklarla karşılaşmamak için herhangi bir enfeksiyonda, enfeksiyon etkeninin bulunması ve bu etkene hangi antibiyotiğin etki ettiğinin saptanması zorunludur. Bunu “Kültür-Antibiyogram Testi” ile sağlayabiliriz. Laboratuvarimizda yapılmakta olan, boğaz, kulak, idrar, vajinal akıntı, üretral akıntı gibi her türlü kültürlerde, enfeksiyon etkeni olan mikroplar saptanmakta ve bu etkenleri yok eden antibiyotikler de antibiyogram testleriyle bulunmaktadır. Böylece yukarıda saydığımız fiziki olumsuzluklar ve sağlık sorunları sonucunda karşılaşabilecek maddi kayıplar ortadan kalkmaktadır.

Bir cevap yazın

Göndermeden önce aşağıdaki sorunun cevabını yazın: * Zaman doldu, lütfen aşağıya tekrar bir değer giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.