Tahlilleriniz İçin İzmir'deki Güvenilir Adresiniz
Bizi Arayın: 0(232) 464 2207

BABALIK TESTİ

Babalık Testi İle Şüphelerinizden Kurtulun.

DNA (deoksiribonükleikasit), bireyin biyolojik özelliklerini belirleyen genetik planıdır ve insan vücudundaki tüm çekirdekli hücrelerde bulunur.

DNA analizi, kimlik belirlemek için her bireyde bulunan şifrelenmiş DNA dizilimin incelenmesidir. İnsan vücudundaki her hücrede bireyin biyolojik yapısına ait tüm bilgiler, DNA dediğimiz yapıda 2 kopya olarak şifrelenmiştir. Dünyaya gelen her  birey,  genlerinin yarısını annesinden, diğer yarısını da babasından alır. Bu nedenle her bireyin, anne ve babasıyla ortak gen noktaları vardır. Bu doğrultuda yapılan babalık testinde, çocuğun genlerinin yarısı ile babanın genlerinin yarısının uyuşup uyuşmadığının genetik  analizi yapılır. Yapılan bu analizde baba adayının genlerinin yarısı ile çocuğun genlerinin yarısı uyuşuyor ise, kişi, çocuğun gerçek biyolojik babasıdır. Fakat yapılan babalık testinde baba adayı ve çocuğun  ortak DNA bölgeleri uyuşmaz ise test edilen baba adayı çocuğun biyolojik (gerçek) babası değildir

Yaptıracağınız  Babalık Testi ile, çocuğunuzun gerçekten babası olup olmadığınızı basitçe öğrenebilir ve şüphelerinizden kurtulabilirsiniz.

Babalık testinin çalışma prensibi; çocuğun DNA gen yapısı ve dizilişiyle “olası baba”nın (ve mümkünse annenin) DNA gen yapısı ve dizilişiyle karşılaştırılmasıdır.

Babalık testi, çocuğunuzun babası olup olmadığınız konusunda kişisel merakınızı gidermek için yapılan bir testtir. Sonuçlar mahkemede kullanılamayacağı için yasal geçerliliği YOKTUR. Aile hukuku yasal süreci için mutlaka ADLİ TIP üzerinden test yaptırmanız gerekmektedir.

BABALIK TESTİNE KATILACAK KİŞİLER.

Babalık testine katılacak kişiler; “çocuk” ve “olası baba”dır. Eğer çocuğun “annesi”nden de örnek alınır ve anne de teste katılırsa, test daha sağlıklı olur. Bu tip test, “TRİO” olarak adlandırılır. Böylece, yapılan testin sonucunda çocukta, anneye ait DNA hücreleri de saptanmış olur. Eğer genetik test sonucunda, çocuğun genleri babasıyla uyumlu değilse ve annesiyle de uyumlu değilse, doğum sonrasında, çocukların hastanede karışmış olduğu gerçeği meydana çıkar. Eğer çocuğun genleri babayla uyumsuz, anneyle uyumlu ise çocuk “olası baba”dan değildir. Bu nedenle anneden de örnek almak daha sağlıklı olur. Çocuğun annesi yok ise “babalık testi” yine yapılabilinir. Yalnız kesin sonuca ulaşma süreci bir- iki gün uzayabilir. Yalnız “çocuk” ve “olası baba”nın katılımıyla yapılan teste “annesiz babalık testi” denir ve bu test için fazladan (uzun sürüyor olması nedeniyle) bir ücret talep edilmez.

DNA ÖRNEKLERİNİN ALINMASI:

DNA örnekleri tamamen acısız bir yöntem olan “pamuklu çubuk” ile alınır. Bu çubuk, kulak kiri temizlemede kullanılan çubuğa benzer. Ağızdaki yanak mukozalarından örnek alınırken, bu çubuklar yanak içine sürtülür ve DNA testi için gerekli olan hücreler basitçe alınmış olunur. Bu sürtme sırasında birey hiçbir acı duymaz.

TEST SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ:

Testler, 7 – 10 gün içinde sonuçlanır. DNA test sonucunda eğer çocuğun DNA’sı ile “olası baba”nın DNA’sı eşleşmiyor ise testi yapılan kişinin, çocuğun %100 “biyolojik baba”sı olma olasılığı yok demektir. Eğer eşleşme oluyor ise, “biyolojik baba” olma olasılığının %99 (veya daha fazla) olduğu kanıtlanmış olur. Yapılan DNA testleri, kesinliği %100’e yakın olan bilimsel çalışmalar ile 2 kez doğrulandıktan sonra sonuçlandırılmaktadır.

BABALIK DNA TEST SONUÇLARINI KİMLER ÖĞRENEBİLİR?

DNA testinin önemi ve gizliliği nedeni ile sonuçlar sadece irtibatta olduğumuz katılımcı ile paylaşılır.

Test sonuçları ve test bilgileri gizlilik prensibi, hukuki ve etik hassasiyetler nedeniyle sadece test yapılan kişilere iletilmektedir, bu kişiler dışında kimseyle bilgiler ve sonuçlar kesinlikle paylaşılmamaktadır. Raporlar laboratuvarımızdan elden teslim alınabildiği gibi tercih edildiği takdirde mail, telefon ve fax yoluyla da paylaşılabilmektedir. Testi yaptıran kişi dışında bir başkasının test sonucu ile ilgili bilgi alması olası değildir.

Bir Cevap Yazın

Göndermeden önce aşağıdaki sorunun cevabını yazın: * Zaman doldu, lütfen aşağıya tekrar bir değer giriniz.