Uçkun Tıp Laboratuvarı

Tahlilleriniz için İzmir'deki Güvenilir Adresiniz

Alsancak, Talatpaşa Bulvarı

Aydınlı Apt. No:36, Kat:2, Daire:4
Konak / Alsancak | İZMİR

0 (232) 464 2207

Telefonla İrtibata Geçebilirsiniz
turan@uckunlaboratuvari.com

Pts-Cts*: 08:30 - 19:00

*Cumartesi günleri 15:00'e kadar açığız

Bel Soğukluğu Testi | (Gonore Testi)

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan olan Bel Soğukluğu (Gonore), korunmasız cinsel ilişki sonrasında bireylerin sağlığını ciddi şekilde tehdit edebilir ve yayılma potansiyeli yüksektir. Bu nedenle, güvenli cinsel ilişki pratiği ve düzenli sağlık kontrolleri önemlidir. Diğer testler gibi, bel soğukluğu testi de İzmir Uçkun Tıp Laboratuvarı’nda yaptığımız testlerdendir. Bu makalede bel soğukluğu testi yaptırmayı düşünenler için önemli bilgiler ve yönlendirmeler sunuyoruz.

Bel soğukluğu testi, bu hastalığın teşhis edilmesi ve tedavi sürecinin yönetilmesi açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu makalemde, bel soğukluğu testinin ne olduğu, ne zaman yapılması gerektiği ve nasıl yapıldığı gibi konuları ele alarak, bilinçli kararlar vermenize yardımcı olmayı amaçlıyorum. Bel soğukluğu hakkında kapsamlı bilgi edinmek ve hastalıktan korunma ve tedavi yöntemlerini öğrenmek için ayrıca Bel Soğukluğu Nedir (Gonore) başlıklı makaleme de göz atmanızı tavsiye ederim. 

bel soğukluğu testi izmir - gonore testi izmir

Bel Soğukluğu Testi Nedir?

Bel soğukluğu testi, bel soğukluğu (Gonore) şüphesi nedeniyle yapılan bir test olup; şüpheli bir cinsel ilişkiden sonra sıklıkla ve öncelikle yaptırılmak istenen bir testtir. Diğer bir değişle gonore testi, cinsel yolla bulaşan hastalıklar kapsamında en bilinendir ve şüpheli ilişki sonrasında halk tarafından en fazla yaptırılmak istenen testlerdendir. 

“Neisseria Gonorrhoeae” adlı mikroorganizmanın neden olduğu ve “Gonore” olarak da bilinen enfeksiyon, sağlıksız ve korunmasız cinsel ilişkiden sonra ortaya çıkar. Bu enfeksiyonun kuluçka dönemi genellikle cinsel ilişkiden sonra 2 ila 7 gün arasındadır. En sık görülen belirtiler sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, anormal vajinal akıntı, genital bölgede ağrı ve kaşıntı, ateş ve genital bölgede şişme şeklinde ortaya çıkar.

Bel Soğukluğu Testi Nasıl Yapılır?

Bel soğukluğu enfeksiyonunun teşhisi genellikle laboratuvar testleriyle konur. Gonore, kadınlardan servikal sürüntü, erkeklerden meni alınarak teşhis edilir. Bazı laboratuvarlar bel soğukluğu tanı testini normal idrar tahlili ya da idrar kültürüyle yapmaktadırlar. Biz bu yolu tercih etmiyoruz. Zira idrar kültürü yöntemi, bel soğukluğu (gonore) enfeksiyonunu doğru bir şekilde teşhis etmek için düşük duyarlılık oranına sahiptir. 

Neisseria gonorrhoeae bakterisi idrar yolunda yerleşim yapmış olmayabilir. Bu durumda idrar kültürü, yanıltıcı negatif sonuçlar verebilir ve enfeksiyonun doğru tespit edilmesini engelleyebilir. Yani idrar kültürü yoluyla yapılan testlerin enfeksiyonun varlığını yanlış şekilde gösterme veya gözden kaçırma olasılığı daha yüksektir. Bunun yerine, bel soğukluğu testi için doğrudan enfekte olan bölgeden örnekleme yapılması daha güvenilir sonuçlar elde etmeyi sağlar. Enfeksiyonun doğru teşhis ve tedavi edilmesi için doğru test yöntemi kullanılması önemlidir.

Bel Soğukluğu Testinde Örnekler Ne Zaman Alınmalıdır?

Örneklerin alınması için genellikle semptomların ortaya çıkmasından veya tehlikeli bir cinsel ilişkiden sonra belirli bir süre geçmesi beklenir. Bu süre, enfeksiyonun doğru bir şekilde tanımlanması için yeterli olmalıdır. Örneğin, bel soğukluğu testinde üretral örnekler tipik olarak semptomların başlamasından 4-5 gün sonra alınır. Laboratuvarımızda yapılan gonore testinde; testten 5-6 gün öncesine kadar herhangi bir nedenle antibiyotik kullanmamış kişilerden alınan örneklerden yapılmaktadır. 3-4 gün ya da daha kısa zaman sürecinde antibiyotik kullanmış kişilere bel soğukluğu testi yaptırmalarını önermiyoruz. Gonore testi yaptırılmadan önce çok yakın zamanda kullanılan antibiyotikler, var olan etkenin üremesini engelleyebilir ve yapılan kültürden doğru sonuç alınmayabilir.

Bel Soğukluğu Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bel soğukluğu (gonore) testi, şüpheli cinsel ilişkiden 4-5 gün sonra yaptırılmalıdır. Hem erkeklerde hem de kadınlarda hastalık belirtisiz olabileceği gibi belirtiler çok hafif de olabilir. Bu nedenle kişi farkına dahi varamayabilir. Kadınlar bazı belirtiler fark ettiklerinde bile bazen bu belirtiler mesane ya da vajinal enfeksiyon ile karıştırılabilmektedir. Bazen de doktorlar bel soğukluğu testi yaptırmadan, rastgele antibiyotik tedavisine başlayabiliyorlar. Bu uygulama çok yanlıştır. Bulaşma ihtimali olan diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar da dikkate alınmazsa, antibiyogram ile doğru antibiyotik tespit edilmezse tedavi kesin olarak başarı sağlayamaz ve kronikleşir.

Kimler Gonore Testi Yaptırmalıdır?

Bel soğukluğu, enfekte bir kişiyle korunmasız cinsel temas, oral seks, anal seks veya paylaşılan seks oyuncakları gibi birçok yolla bulaşabilir. Bel soğukluğu testi, şüpheli bir cinsel ilişkiden 4-5 gün sonra olmak üzere, idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, genital bölgede ağrı, şişlik ve kaşıntı, anormal vajinal akıntısı ve ateşi olanlar tarafından yaptırılmalıdır. 

Bel soğukluğu testi yaptırdıktan sonra antibiyotik tedavisine başladıysanız, enfeksiyonu başkalarına yedi güne kadar yaymaya devam edebilirsiniz. Bu nedenle tedaviye başladıktan sonra en az yedi ile 15 gün boyunca cinsel aktiviteden kaçının.

Son 60 gün içinde başka cinsel partneriniz olduysa, tüm partnerleriniz de semptomları olmasa bile test yaptırmalıdır. Zira eğer siz gonore tedavisi görüyorsanız ve onlar tedavi görmüyorlarsa, onlarla cinsel temasa girenler de siz de tekrar enfekte olabilirsiniz. Eğer gonore tanısı aldıysanız, sorumlu bir yetişkin olarak partner(ler)inizi bu konuda bilgilendirmelisiniz. Bunu gizlemeniz hem partnerinize zarar verebilir hem de hastalığın yayılmasına katkıda bulunmuş olursunuz. Partner(ler)inizin de tedavi edilmesi gereklidir. Partnerinizin de tedaviye başlamasından sonra, cinsel temasa girmeden önce en az yedi ila onbeş gün beklemeniz önemlidir.

Bel Soğukluğu Test Türleri Nelerdir?

Genellikle kullanılan bel soğukluğu testleri aşağıdaki şekildedir:

  • İdrar testi: Bu test, enfeksiyonu oluşturan bakterilerin varlığını tespit etmek için yapılan bir bel soğukluğu testidir, ancak güvenilirliği sınırlıdır.

  • Kültür testi: Bu test, enfekte olan bölgeden örnek alınarak, bakterilerin üredikleri bir ortamda çoğalmalarını sağlayarak yapılır. Bu test, bel soğukluğu tanısı için en değerli test olarak kabul edilir zira antibiyogram yapılmasına olanak sağlar. Böylece etkili olan antibiyotik belirlenir. (Hiçbir hastalık için antibiyogram yapılmadan rastgele antibiyotik alınmamalıdır)

  • PCR testi: Bu test, bel soğukluğunun etkenini tespit etmek için kullanılır. Ancak etkili bir antibiyotik belirlemek mümkün olmadığından, hastalık genellikle rasgele bir antibiyotik ile tedavi edilmeye çalışılır ki antibiyogram yapılmadan rastgele antibiyotik kullanmak doğru değildir.

Bel soğukluğu enfeksiyonu teşhis edildikten ve etkenin antibiyogramı yapıldıktan sonra, tedavi etkin olan antibiyotiklerle gerçekleştirilir. Tedavinin hedefi, enfeksiyonu ortadan kaldırmak ve olası komplikasyonları önlemektir. Ayrıca, enfekte olan bireylerin cinsel partnerlerine de test yapılması, enfeksiyonun yayılmasının önlenmesine yardımcı olur.

Bel Soğukluğu Testinde Örnekler Nasıl Alınır?

Laboratuvarımızda yapılan gonore testinde örnekler şu şekilde alınır:

Erkeklerde cinsel organın ve avuç içlerinin steril pamukla yaptırılan dezenfeksiyonundan sonra, akıntı varsa akıntıdan, akıntı yoksa mastürbasyonla, steril örnek kabına alınan meniden yapılmaktadır.

Kadınlarda yapılan bel soğukluğu testinde ise; vulvanın (kadınların dış genital bölgesine verilen isimdir) steril pamukla yapılan dezenfeksiyonundan sonra eküvyon çubuğuyla alınan örneklerden yapılmaktadır.

Gonore Kendiliğinden Geçer mi?

Gonore (bel soğukluğu) kendiliğinden geçmez çünkü bu bakteriyel bir enfeksiyondur. Eğer tedavi edilmezse kalıcı hasara ve sağlık sorunlarına yol açabilir. Gonore tedavisi genellikle antibiyotik kullanımıyla gerçekleştirilir ve antibiyotiklerle çoğu durumda enfeksiyon tamamen ortadan kalkar. Ancak, gonore tedavi edilmezse kadınlarda kısırlık, erkeklerde testis enfeksiyonları gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle, gonore şüphesi olan kişilerin vakit kaybetmeden gonore testi yaptırması ve uygun tedaviye bir an önce başlaması önemlidir.

Cinsel yolla bulaşan hastalık testleri, sorumlu bir yetişkin olmanın ve sağlığınızla ilgilenmenin rutin bir parçasıdır. İyi haber şu ki, gonore tıbbi tedaviler ile tamamen tedavi edilebilir. Bu yüzden ne kadar erken teşhis ederseniz, o kadar hızlı bir şekilde bu enfeksiyonlardan kurtulabilirsiniz.

Cinsel yolla bulaşan hastalık testleri genellikle rutin sağlık kontrolleri veya jinekolojik muayenelerin bir parçası değildir. Şüpheli cinsel ilişkiniz olduysa, bu testleri sizin talep etmeniz faydalı olur. Test yaptırmak fikri beki size biraz korkutucu gelebilir, ancak rahatlamaya çalışın. Şüpheniz varsa doktorunuzla konuşurken dürüst olun, böylece size hangi testlerin en uygun olduğunu belirlemelerine yardımcı olursunuz. Utanmanıza gerek yok: doktorunuz size yardımcı olmak için orada, sizi yargılamak için değil. 

Gonore Testi Dışında Hangi Testler?

Risk faktörlerinize bağlı olarak, doktorunuz diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için olan testleri de yaptırmanızı önerilebilir. Zira bel soğukluğu genellikle, özellikle Gonore ile beraber görülen Chlamydia (Klamidya) gibi diğer bazı enfeksiyonlara yakalanma riskinizi artırır. Chlamydia da genellikle cinsel temas yoluyla geçer ve kadınlar ve erkekler arasında yaygın olarak görülür. Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon teşhisi konan kişiler için genellikle HIV testi de önerilir. 

Laboratuvarımızda bel soğukluğu testinin yanı sıra Aids testi, Hepatit B ve Hepatit C, Frengi, Candida, Trichomonas, Mycoplasma ve Ureaplasma, Chlamydia ve Gardnerella (bakteriyel vajinit) testleri gibi diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkların tanı testleri de yapılmaktadır. Testlerin sonuçları hangi hastalık için test yapıldığına göre, genellikle 3 saat ila 3 gün içinde çıkar. Genital herpes (uçuk) ve HPV (Human Papilloma Virüs) enfeksiyonlarının tanısı ise daha uzun sürebilir. Tanısı konulan hastalıklar genellikle 3 ila 15 gün süren bir tedavi gerektirir. Kronik vakalarda tedavi süresi daha uzun olabilir.

Teşhis süreci, bel soğukluğu testi ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve testleri ile ilgili daha detaylı bilgiler için diğer makalelerime de göz atabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Gonore testi, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olan gonore (bel soğukluğu) tanısı koymak için yapılan tıbbi testlere denir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar kategorisindeki tıbbi tahlillerden biridir.

Bel soğukluğu testleri, gonore enfeksiyonunu tespit etmek, tedaviye başlamak ve enfeksiyonun yayılmasını önlemek için yapılır.

Gonore testleri, cinsel yolla bulaşan enfeksiyon belirtileri ortaya çıktığında, korunmasız cinsel ilişki geçmişi olan kişilerde veya cinsel partneri gonore enfeksiyonu olan kişilerde yapılır. Şüpheli ilişkiden sonra yapılması tavsiye edilir.

Gonore testleri genellikle idrar testi, vajinal veya servikal sürüntü örneği alınması veya üretra sürüntüsü gibi örneklerin laboratuvar testlerine tabi tutulması ile yapılır.

Pozitif bir gonore testi sonucunda, hemen bir sağlık uzmanına danışarak uygun tedavi ve danışmanlık almanız önemlidir.

Tanı konulduktan ve etkenin antibiyogramı yapıldıktan sonra, bel soğukluğu enfeksiyonunun tedavisi etkili olan antibiyotiklerle yapılır. Pozitif bir gonore testi sonucu var ise, bir hekime danışarak uygun tedavi almanız önemlidir.

İzmir'de bel soğukluğu testi fiyatı ya da gonore testi ortalama ücreti, yapılan testin türüne ve ilgili laboratuvarın bölge, güvenirlik ve fiyat politikasına göre değişir. Gonore testi ücreti farklı laboratuvarlarda değişiklik gösterebileceği için bölgenizdeki gonore tahlilleri yapan laboratuvarlar ile irtibata geçerek ücret bilgisi alabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir