FRENGİ (Sifiliz) Nedir – Frengi Testleri, Belirtileri, Korunma Yolları

Frengi (Sifiliz)

Treponema pallidum’un karanlık alan mikroskobunda görünümü.

Frengi, yani “Sifiliz”; ilk kez 16. yüzyılda Fransa’da görüldüğü için Frenk Hastalığı ya da FRENGİ olarak da adlandırılır. Treponema pallidum adlı sarmal-sipiroket şeklindeki bir bakterinin neden olduğu, genellikle cinsel temasla ya da zedelenmiş deriden, kan naklinden ve hamile olan frengili kadınlardan, ana rahmindeki çocuğa da bulaşan ve ölü doğum veya doğumdan kısa bir süre sonra bebeğin ölümüne neden olan bir hastalıktır. Anal ve oral yolla cinsel ilişki, öpüşme de hastalığın bulaşmasına neden olur. Erken tanı konursa, tedavisi kolay olabilir ancak, tedavide geç kalınırsa, vücuda giren mikrop, kan dolaşımı ile tüm organlara zarar verebilir, kasık ve boyun bölgesindeki lenf bezleri şişebilir, aşağıdaki belirtiler meydana gelebilir ve tedavide geç kalınmış olunabilir.

 

 

Frengi Hastalığı, İnsan Vücudunda 3 EVRE Gösterir

Frengi - Sifilliz

Frengi’nin Evreleri

1.EVRE:

Enfekte kişi ile temastan sonra ortalama 3 hafta içinde ortaya çıkar. Ortaya çıkması 5 ila 90 gün arasında olabilir. Mikrop cinsel organdan (vajina-penis-rektum) bulaştıysa, cinsel organda; ağızdan bulaştıysa dudak, dil, bademcik ya da el parmaklarında kırmızı renkte ve ıslak kıvamda, ağrısız ve çıban şeklinde yaralar (şankr) oluşur. Bu yaralar, 2 – 6 hafta içinde kaybolur. Bu arada kasık veya boyun bölgesinde lenf bezleri şişebilir ve bu şişlikler de 4-6 hafta içinde kaybolur.

2. EVRE:

Genellikle, enfeksiyonun 9. Haftasından sonra (yani şankr kaybolduktan sonra) spiroketler kan yoluyla vücutta tüm organ ve dokulara yayılır. Hastada yorgunluk, baş ve eklem ağrıları, kilo kaybı, ateş ve iştahsızlık görülür. Kaşlar ve saçlar dökülür. Bu evre, Sifilizin en bulaşıcı dönemidir ve cilt döküntüleri ile belirti verir.

Bu dönemde kol ve bacaklarda, el ve ayak içlerinde  kırmızı renkte kaşıntısız döküntüler oluşur ve bu döküntüler, gövdeye ve tüm vücuda yayılmaya başlar. Erkeklerde peniste , kadınlarda dış genital alanda (vulva), homoseksüellerde anal bölgede, dudakta ya da dilde siğil benzeri geniş yayvan lezyonlar görülür. Bazı kişilerde, hastalığın bu evresinde; ateş, kas ve boğaz ağrılarılarıyla birlikte lenf düğümlerinde şişlikler de oluşabilir. Hastalığın bu döneminde görülen belirtiler birkaç haftada yok olabildiği gibi, bir yıldan fazla da sürebilir.

LATENT EVRE (GİZLİ DÖNEM SİFİLİZ):

Bu evrede hastalık hiçbir klinik belirti vermez ancak vücutta mikrop vardır ve BULAŞICIDIR. Bu evre, kan testleri ile saptanabilir ve hemen tedaviye başlanmalıdır. Eğer tedaviye başlanılmazsa, bu dönemdeki hastaların % 25’i kendiliğinden iyileşebilir, % 25’i, 5 -10 yıl bu evrede kalır ve % 50’si de 3. Evreye geçer.

3. EVRE:

Enfekte olan ve 1. ve 2. evrelerde tedavi görmemiş olan kişilerde, bu son evrede hastalık bulaşıcı değildir ancak ölümle sonuçlanan çok ciddi hastalıklara neden olabilir. Kan damarlarına, kalbe, beyine, karaciğere, gözlere, sinirlere, kıkırdak dokularına, eklem ve kemiklere zarar vererek görme kaybı, beyin hasarı nedeniyle demans, menenjit, hareket zorlukları, felç ve ölüme neden olabilir.

SİFİLİZ (Frengi) TANISI NASIL KONUR:

Frengi tanısında iki ayrı yöntem vardır.

1- Treponema pallidum’a karşı oluşan antikorları ortaya çıkaran TREPONEMAL testler:
a) Mikrohemaglütinasyon Treponema Pallidum Testi (MHA-TP),
b) Floresan Treponemal Antikor Absorbe Testi (FTA-ABS),
c) Treponema Pallidum İndirekt Hemaglütinasyon Testi (TPIHA),
d) Treponema Pallidum Antijen Testi (TP Ag-IgM).

2- Enfeksiyona karşı vücudun oluşturduğu ancak, Treponema pallidum mikrobuna karşı özgül olarak oluşmayan NON-TREPONEMAL tarama testleri:
a) V.D.R.L. (Veneral Disease Research Laboratory) testi,
b) R.P.R. (Rapid Plasminogen Reagent) testi.

Bu testler YANLIŞ POZİTİF REAKSİYON verebilirler. Çünkü, etkene özgül testler değildir. Bu nedenle, tarama testi olarak yapılan bu testlerin sonucu (+) pozitif çıkarsa, kesin tanı için mutlaka özgül olan treponemal testlerin de yapılaması gerekir.

FRENGİ TEDAVİSİ:

Frengi, 80 sene öncesindeki kadar (o zamanlar antibiyotikler yoktu) korkulan bir hastalık değildir ancak tedavisinde erken tanı çok önemlidir. İlerlemiş frengi olgularında hastalığı geri döndürmek olası olmayabilir. Hasta, tedavisine, tanısı konulur konulmaz, mutlaka bir doktor gözetiminde hemen başlamalı ve tedavi doz ve süresine doktoru karar vermelidir. Tedavi başladıktan 2 gün sonra hastalığı bulaştırma olasılığı ortadan kalkabilir ancak, ilerlemiş olgularda hastalığın tedavi süreci 2 yıla kadar uzayabilir. Hastalığın tedavi süresince  laboratuvar testlerine devam edilerek, hastalığın seyrinin takibi çok önemlidir. Frengi tedavisi gören kişinin eşi de mutlaka sağlık kontrolünden geçmeli ve gerekliyse mutlaka tedavi görmelidir.

FRENGİ NASIL BULAŞIR?

Frengi, hasar görmüş cilt dokusu ve mukozadan geçen bir hastalık olduğundan, cinsel ilişki sırasında prezervatif (kondom) kullanılsa bile, mikrop tüm vücut salgılarında bulunduğu için oral temasla genital sekresyonlardan, öpüşmeyle tükürükten de bulaşabilir. Tabii kan yoluyla bulaştığı da unutulmamalıdır.

Laboratuvarımıza Aids, HIV gibi “CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLARIN TANISI” konusunda başvuran hastalarımızın % 50’si, başlarından geçen olayların alkollü iken olduğundan yakınırlar. İlişkide prezervatif kullanmamalarını da bu nedene bağlarlar. O zaman aşırı alkole de dikkat! Prezervatif  kullanımı ve tek eşlilik, diğer cinsel hastalıklarda olduğu gibi, frenginin de bulaşma riskinini “en az”a indirir.

Sağlıklı günler dilerim.

 

Bir cevap yazın

Göndermeden önce aşağıdaki sorunun cevabını yazın: * Zaman doldu, lütfen aşağıya tekrar bir değer giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.