Uçkun Tıp Laboratuvarı

Tahlilleriniz için İzmir'deki Güvenilir Adresiniz

Alsancak, Talatpaşa Bulvarı

Aydınlı Apt. No:36, Kat:2, Daire:4
Konak / Alsancak | İZMİR

0 (232) 464 2207

Telefonla İrtibata Geçebilirsiniz
turan@uckunlaboratuvari.com

Pts-Cts*: 08:30 - 19:00

*Cumartesi günleri 15:00'e kadar açığız

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar; Frengi ve Belsoğukluğu

Bel SoğukluğuFrengi ve AidsHepatit, cinsel yolla bulaşan hastalıklar kapsamında halk tarafından en fazla bilinenlerdir. Gerek kadın ve gerekse erkeklerin cinsel organlarında oluşan enfeksiyonların çoğunun nedeni; sağlıksız cinsel ilişkidir. Normalde erkek ve kadınların genital organlarında patojen olmayan (hastalık yapmayan) bazı mikroorganizmalar bulunur. Bu mikroorganizmalar genital organ mukozalarının mekanik bir nedenle incinmeleri , gereksiz ve fazla miktarda antibiyotik kullanımı ya da herhangi bir nedenle vücut direncinin düşmesiyle cinsel organlarda enfeksiyona neden olabilirler.

Bel Soğukluğu Nedir?

Sağlıksız ve korunmasız cinsel ilişki sonunda Gonore dediğimiz , halk arasında “Bel Soğukluğu” olarak adlandırılan enfeksiyonun etkeni Neisseria gonorrhoeae olup, kuluçka dönemi; (cinsel münasebetten sonra) 2 – 7 gündür.

Bu enfeksiyonda erkeklerde çoğu kez kendiliğinden damlayacak kadar bol, krem renginde, irin görünümünde akıntı oluşur. İdrar yaparken de yanma hissedilir. Ancak enfekte olmuş 10 erkekten yaklaşık 1’i ve enfekte olmuş kadınların neredeyse yarısı, herhangi bir semptom yaşamıyor. Bu nedenle eğer şüpheli ilişkiniz varsa tahlillerinizi yaptırmanız faydalı olacaktır.

Gonore, sürüntü kullanılarak alınan bir örneğin test edilmesiyle kolayca teşhis edilebilir. Erkeklerde idrar örneğini test ederek de durum teşhis edilebilir.

Bir şüpheniz veya belirtiler varsa en kısa zamanda test yaptırmak önemlidir. Çünkü gonore tedavi edilmezse, kadınlarda pelvik inflamatuar hastalık veya kısırlık dahil olmak üzere çok ciddi uzun vadeli sağlık sorunlarına yol açabilir

Yine cinsel ilişkiyle bulaşan ve etkenleri Chlamydia Trachomatis, Ureaplasma Urealyticum ve Trichomonas Vaginalis olan genital organ hastalıkları da sık görülen enfeksiyonlardır. 

Bu mikroorganizmalardan biri ya da her ikisi aynı anda enfeksiyon etkeni olabilir ve kuluçka dönemleri bir haftadan uzundur. Çoğu kez hasta, sabah idrarından önce gelen bir iki damla akıntıdan yakınır. Bunlardan başka Staphylococcus epidermitis , Staphylococcus saprophyticus, Streptococcus faecalis, B ve D grubu Streptococcuslar, Escherichia coli, Enterobacter, Mycoplasma hominis gibi (çoğu florada bulunan) bakteriler de yukarıda saydığımız enfeksiyon etkenlerinin tedavisinden sonra ikincil (sekonder) enfeksiyonlara sebep olurlar.

Gonore  (Bel Soğukluğu) Nasıl Yayılır

Bel soğukluğuna neden olan bakteriler esas olarak penisten gelen akıntıda ve vajinal sıvıda bulunur.

Gonore, insanlar arasında aşağıdaki yollarla kolayca geçer:

  • Korunmasız vajinal, oral veya anal seks,
  • Her kullanıldığında yıkanmamış veya yeni bir prezervatifle kapatılmamış vibratörleri veya benzeri seks oyuncaklarını başkalarıyla paylaşmak.

Bakteriler, rahmin girişini (serviks), idrarı vücuttan dışarı çıkaran tüpü (üretra), rektumu ve daha az sıklıkla boğazı veya gözleri enfekte edebilir.

Enfeksiyon hamile bir kadından bebeğine de geçebilir. Hamileyseniz ve belsoğukluğunuz varsa, bebeğiniz doğmadan önce test yaptırmanız ve tedavi olmanız önemlidir. Tedavi olunmazsa, bel soğukluğu yeni doğmuş bir bebekte kalıcı körlüğe neden olabilir.

Bel soğukluğu öpüşmek, sarılmak, yüzme havuzları, klozet oturakları veya banyoları, havluları, bardakları, tabakları veya çatal bıçakları paylaşmakla yayılmaz. Zira bakteriler insan vücudunun dışında uzun süre yaşayamazlar.

Tahlillerinizi yaptırdıktan sonra enfeksiyonunuz varsa, hemen tedaviye başlayıp, artık enfeksiyonunuz olmadığı söylenene kadar da cinsel ilişkiye girmekten kaçınmalısınız.

Gonore tedavisi tamamlandıktan sonra tekrar bel soğukluğuna yakalamaya karşı bir bağışıklık kazanılmaz. Bu nedenle cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda her zaman tedbirli olmak gerekir.

Frengi Nedir?

Sifiliz Frengi olarak adlandırılan enfeksiyonun etkeni; Treponema pallidum‘dur. Kişi yıllarca hiçbir belirti göstermeden frengiye sahip olabilir. Frengi ne kadar erken teşhis edilirse o kadar iyidir. Çünkü bu enfeksiyon tedavi edilmezse; ileri dönemlerde deri, kemik, kalp, karaciğer ve damarlarda lezyonlar, merkezi sinir sisteminde dejeneratif bozukluklar oluşturur, aortanın iltihaplanması ve aort kapakçıklarında yetmezliğe neden olabilir. Yani uzun süre tedavi edilmeyen frengi, kalp ve beyin gibi önemli organlarda büyük hasarlara neden olabilir.

Frengi ile ilgili daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Herpes (Uçuk) Enfeksiyonları Nedir?

Cinsel münasebetle geçen bir diğer hastalık da Herpes simplex virüsünün neden olduğu enfeksiyondur. Bu enfeksiyon, erkeklerde penisin ve kadınlarda da serviks ve vaginanın ülseratif ağrılı lezyonlarına sebep olur. Yumuşak şankr , granuloma inguinale , lenfogranuloma venereum ve molluscum contagiosum dediğimiz hastalıklar da cinsel münasebetle geçen ülserasyonlu , ağrılı enfeksiyonlardır. Candida dediğimiz maya (mantar – fungus) hücreleri , erkek ve kadınların genital bölgelerinde , kasıklarında , vulva ve anüs çevrelerinde yaygın , kaşıntılı lezyonlara sebep olurlar.

Herpes ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayınız

Uyuz da cinsel temasla geçen bir paraziter hastalıktır. AIDS ve HEPATİT-B de cinsel münasebetle geçen viral enfeksiyonlardır. (Bakınız AIDS ve HEPATİT-B makaleleri)

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar arasında yer alan Frengi, Bel soğukluğu ve yukarıda bahsedilen hastalıkların teşhisi laboratuvarımızda 2 saat ile 3 gün arasında konabilir ve bu hastalıkların tedavisi uzman hekimlerce 3 – 15 gün içinde gerçekleştirilebilinir. AIDS ve HEPATİT-B ‘nin teşhis süreci ve daha detaylı bilgi için Aids ile ilgili makaleme de göz atmak isterseniz tıklayın.

One Response

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir