Uçkun Tıp Laboratuvarı

Tahlilleriniz için İzmir'deki Güvenilir Adresiniz

Alsancak, Talatpaşa Bulvarı

Aydınlı Apt. No:36, Kat:2, Daire:4
Konak / Alsancak | İZMİR

0 (232) 464 2207

Telefonla İrtibata Geçebilirsiniz
turan@uckunlaboratuvari.com

Pts-Cts*: 08:30 - 19:00

*Cumartesi günleri 15:00'e kadar açığız

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar; Frengi ve Belsoğukluğu

Gerek kadın ve gerekse erkeklerin cinsel organlarında oluşan enfeksiyonların çoğunun nedeni; sağlıksız cinsel ilişkidir. Normalde erkek ve kadınların genital organlarında patojen olmayan (hastalık yapmayan) bazı mikroorganizmalar bulunur. Bu mikroorganizmalar genital organ mukozalarının mekanik bir nedenle incinmeleri , gereksiz ve fazla miktarda antibiyotik kullanımı ya da herhangi bir nedenle vücut direncinin düşmesiyle cinsel organlarda enfeksiyona neden olabilirler. Bel SoğukluğuFrengi ve AidsHepatit, cinsel yolla bulaşan  hastalık türleri olarak halk tarafından en fazla bilinenlerdir.

Sağlıksız cinsel ilişki sonunda Gonore dediğimiz , halk arasında “Bel Soğukluğu” olarak adlandırılan enfeksiyonun etkeni Neisseria gonorrhoeae olup , kuluçka dönemi ; (cinsel münasebetten sonra) 2 – 7 gündür. Bu enfeksiyonda erkeklerde çoğu kez kendiliğinden damlayacak kadar bol, krem renginde , irin görünümünde akıntı oluşur. İdrar yaparken de yanma hissedilir. Yine cinsel ilişkiyle bulaşan ve etkenleri Chlamydia trachomatis, Ureaplasma urealyticum ve Trichomonas vaginalis olan genital organ hastalıkları da sık görülen enfeksiyonlardır. 

Bu mikroorganizmalardan biri ya da her ikisi aynı anda enfeksiyon etkeni olabilir ve kuluçka dönemleri bir haftadan uzundur. Çoğu kez hasta, sabah idrarından önce gelen bir iki damla akıntıdan yakınır. Bunlardan başka Staphylococcus epidermitis , Staphylococcus saprophyticus, Streptococcus faecalis, B ve D grubu Streptococcuslar, Escherichia coli, Enterobacter, Mycoplasma hominis gibi (çoğu florada bulunan) bakteriler de yukarıda saydığımız enfeksiyon etkenlerinin tedavisinden sonra ikincil (sekonder) enfeksiyonlara sebep olurlar.

Sifiliz Frengi olarak adlandırılan enfeksiyonun etkeni; Treponema pallidum‘dur. Bu enfeksiyon tedavi edilmezse; ileri dönemlerde deri , kemik, kalp, karaciğer ve damarlarda lezyonlar, merkezi sinir sisteminde dejeneratif bozukluklar oluşturur, aortanın iltihaplanması ve aort kapakçıklarında yetmezliğe neden olabilir.

Cinsel münasebetle geçen bir diğer hastalık da Herpes simplex virüsünün neden olduğu enfeksiyondur. Bu enfeksiyon, erkeklerde penisin ve kadınlarda da serviks ve vaginanın ülseratif ağrılı lezyonlarına sebep olur. Yumuşak şankr , granuloma inguinale , lenfogranuloma venereum ve molluscum contagiosum dediğimiz hastalıklar da cinsel münasebetle geçen ülserasyonlu , ağrılı enfeksiyonlardır. Candida dediğimiz maya (mantar – fungus) hücreleri , erkek ve kadınların genital bölgelerinde , kasıklarında , vulva ve anüs çevrelerinde yaygın , kaşıntılı lezyonlara sebep olurlar.

Uyuz da cinsel temasla geçen bir paraziter hastalıktır. AIDS ve HEPATİT-B de cinsel münasebetle geçen viral enfeksiyonlardır.(Bakınız AIDS ve HEPATİT-B )

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar arasında yer alan Frengi, Bel soğukluğu ve yukarıda bahsedilen hastalıkların teşhisi laboratuvarımızda 2 saat ile 3 gün arasında konabilir ve bu hastalıkların tedavisi uzman hekimlerce 3 – 15 gün içinde gerçekleştirilebilinir. AIDS ve HEPATİT-B ‘nin teşhis süreci ve daha detaylı bilgi için Aids ile ilgili makaleme de göz atmak isterseniz tıklayın.

Online Eğitimler

One Response

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adres: 

Alsancak, Talatpaşa Bulvarı,

Aydınlı Apt. No:36, Kat:2, Daire:4
Konak / Alsancak | İZMİR

Laboratuvar

Konforlu bir ortamda güvenilir, modern ve etkili çözümler sunduğumuz laboratuvarımızda AIDS testi, Hormon Testleri, Hepatit (Sarılık) Markerleri, Tümör Markerleri, İlaç Dozajları, Biyokimyasal Tahliller analizörde yapılır ve en geç 2 saat içinde sonuçlandırılır.

Hemogramınız 18 parametre ile 2 dakikada sonuçlandırılır.

Serolojik tahlillerden çoğu 2 saat içinde sonuçlandırılır.

Kültür sonuçları NCCLS (National Comittee for Clinical Laboratory Standards) standartlarına göre değerlendirilir, antibiyogramı yapılır. 

©2022. Uçkun Tıp Laboratuvarı. İzinsiz Kopyalanamaz.