GARDNERELLA VAGINALIS

Gardnerella vaginalis; normal vajen florasında bulunan hareketsiz, anaerop (oksijensiz ortamda üreyen) bir koko-basildir. Yeni doğanda, normal florada bulunmaz. Püberteden sonra kadınların normal florasında,  hastalık belirtisine neden olmadan az miktarda bulunabilir. Normalde, yetişkin kadınlarda östrojen hormonunun salınımı, vajen pH’sının 4.5’un altında olmasını ve vajen florasında Laktobasiller’in ağırlıkta bulunmasını sağlar. Ancak; sık duş alınması, vajenin alkali sabunlarla yıkanması, deodorant kullanılması ve değişik kişilerle aktif cinsel yaşam, vajen florasının pH’sını 4.5’un üzerine çıkarır. Bu nedenle de vajenin normal florasında bulunan Laktobasiller azalır, yerini Gardnerella vaginalis ve diğer bazı patojen (hastalık yapan) bakteriler alır.

Gardnerella vaginalis’in mikroskopta görünümü

Vajende sayıca artan ve baskın duruma geçen Gardnerella vaginalis; kadınlarda BAKTERİYEL VAJİNİT denen, kirli beyaz renkli, bozulmuş balık kokulu akıntıya neden olur. Bu kokulu akıntı, özellikle ilişki sırasında ve adet dönemlerinde artarak vajinanın tahrişine, yanma, ağrı ve kaşıntısına neden olur. İdrar yollarında da yanma ve (tedavi edilmez ise) kanamalarla seyreden bir enfeksiyona neden olabilir.  BULAŞMA RİSKİ en fazla CİNSEL YOLLA OLAN Gardnerella enfeksiyonunu önlemenin yolu; CİNSEL İLİŞKİYE KONDOMLA GİRMEKTİR. Hamilelik sırasında oluşan BAKTERİYEL VAJİNİT, erken doğum ve düşüklere neden olabilir. BAKTERİYEL VAJİNİT tedavi edilmediği takdirde, rahim, tüp ve yumurtalıkların iltihabına ve kısırlığa da neden olur.

Enfeksiyon, erkeklerde çoğunlukla bir bulgu vermez ve belirtisiz seyreder. Ancak mikro-organizmanın çoğalması, bazı erkeklerde akıntı, yanma ve kaşıntıya neden olabilir. Meni ya da idrar kültürü yapılarak etkenin saptanmaması ve dolayısıyla da tedavi olunmaması, ilişkide bulunulan partnerinin (yeniden) BAKTERİYEL VAJİNİT’ine neden olur. Bu nedenle, partnerlerden birinde etken saptanırsa, diğerinin de mutlaka tedavi olması gerekir.

Gardnerella vajinalis’in tanısı; kadınlarda vajinal sürüntü ve idrar kültürü, erkeklerde de meni ya da idrar kültürü’nde etkenin üretilmesi ile olur. Tanısı kültür yapılarak konulan enfeksiyonun tedavisi, özel ilaçlarla çok kolay olup, RASTGELE ANTİBİYOTİK ALINMAMASI GEREKİR.  Antibiyotikler konusundaki çok ayrıntılı bilgilere ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz: “antibiyotikler”

Bir cevap yazın

Göndermeden önce aşağıdaki sorunun cevabını yazın: * Zaman doldu, lütfen aşağıya tekrar bir değer giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.