Tahlilleriniz İçin İzmir'deki Güvenilir Adresiniz
Bizi Arayın: 0(232) 464 2207

HIV Testlerinin Yorumlanması ve HIV Korkusu

“HIV TESTLERİ” başlıklı makalemi yazmadan önce, HIV testini yaptırma zamanları konusunda çok soru geliyordu. Hangi testin ne zaman yapılması konusunda sitemdeki  HIV TESTLERİ konu başlıklı yazımda ayrıntılı bilgiler sununca, bu konu hakkındaki sorular nispeten azalmış oldu. Ancak “testlerin yorumları” konusunda sorular halen aynı yoğunlukta devam ediyor. Bunu da açıklığa kavuşturmak amacıyla bu makalemde test sonuçlarının yorumlanması konusunda bilgileri ayrıca sunmayı arzu ettim.

Aids mi oldum?İnternette araştırma yapan ziyaretçiler, kendilerinde hissettikleri sorunlar ya da kendi bulguları nedeniyle hemen her gün telefonla arayarak ya da e-posta göndererek “AIDS mi oldum?” ya da “HIV’e yakalanmış olabilir miyim?” diye sorular yöneltirler. Özellikle kondomsuz yapılan şüpheli ilişkiden veya ilişki sırasında kondomun yırtılması sonrası oluşan kuşku, ya da yaşadıklarından duydukları pişmanlık hissi, paniğe neden olmakta ve kişileri bir an evvel tanının konulması hedefine yöneltmektedir.

Uygun zamanda, uygun testler yapılsa ve sonuçlar (-) negatif çıksa dahi  kişiler, internet sitelerinin arama motorlarından bilgi araştırmaya devam ediyorlar. Bazı makalelerde (istenmeden de olsa) verilen doğru olmayan bilgiler nedeniyle yepyeni telaşlara kapılıyorlar. Elbette bu durumda endişeye kapılarak gereksiz zaman ve para harcıyorlar. Daha da vahimi, bilgi kirliliğinin oluşturduğu olumsuz etkiler nedeniyle pisikolojik problemlerle uğraşmak zorunda kalıyorlar. Bu psikolojik sorunlar HIV fobisine (korkusuna) neden oluyor ve kişiler doktorların doğru bilgi vermelerine rağmen HIV testlerini değişik yerlerde yaptırmaya devam ediyorlar.

Acaba HIV’e mi Yakalandım?

Hiv'e mi Yakalandım?HIV korkusu, şüpheli ilişkiden sonra internetten edinilen doğru-yanlış bilgiler nedeniyle oluşmakta ve kişileri DAİMA OLUMSUZ DÜŞÜNCELERE YÖNELTMEKTEDİR. Bu kişiler boğazı ağrısa, ishal olsa, uçuk veya sivilce çıkarsa, lenf bezinde şişkinlik olsa, hatta gece uyuyamasa hemen “acaba HIV’e mi yakalandım?” korkusunu yaşamaya başlamaktalar. Bu hisse kapılma, yapılan yanlışların en büyüğüdür, hayatı kendine zindan etmektir.  Bu belirtileri kendilerine hemen yakıştıranlar, gece yattıklarında HIV’e yakalanmış oldukları korkusunu daha da büyütürler ve sabah uyanınıca doğru başka bir laboratuvara ikinci ya da üçüncü kez HIV testi yaptırmaya koşarlar. Bu davranış, gerekli tahlil tanıları için bana gelen hastaların bazılarında da (ne kadar ikna etmeye çabalasam dahi) görülmekte ve kimi zaman ikinci veya üçüncü kez test yaptırma gereksinimi hissederek geldiklerini belirtmektedirler. Sadece test yaptırmakla yetinmeyip çoğu zaman 1 – 2 gün içinde mutlaka en az 3 – 4 kez telefonla arayarak daha evvel sordukları soruları yineleyen hastalarımıza da çok sıklıkla rastlanır. Genellikle psikolojik nedenlere dayanan bu müracaatlar ile (aynı yanıtları almak suretiyle) güven arayışı ve elbette bir nevi kendilerini sağlama almayı arzu ederler. Halbuki tanılar, bilimin elverdiği yöntemlerle doğru şekilde yapıldığında kesin olarak saptanabilmektedir.

Ben bu tip hastalarıma, internetteki bilgi kirliliğinden uzaklaşmalarını, bu konuyu işleyen sitelere girmemelerini ve gereksinim duyulması halinde bir psikoloğa veya psikiyatriste başvurarak destek almaları gerektiğini önermekteyim. 

Unutulmamalıdır ki; tanı sürecinin ihmal edilmesi durumunda dahi, AIDS belirtileri HIV virüsü alındıktan sonra hiç tedavi olmamış kişilerde seneler sonra ortaya çıkar, İLİŞKİDEN 1 -2 AY SONRA DEĞİL.

Şüpheli ilişkiden sonra hangi HIV testini yaptırmanız gerektiği ile ilgili bilgi için HIV TESTLERİ başlıklı makalemi okumanızı tavsiye ederim. (Tıklayın)

“Hiv Testi Sonucunu Beklerken” başlıklı makalemi de okumanızı tavsiye ederim. (Tıklayın)

Aids Tahlili, Hiv Testi yaptırmak için veya sorularınız için iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Göndermeden önce aşağıdaki sorunun cevabını yazın: * Zaman doldu, lütfen aşağıya tekrar bir değer giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.