Tahlilleriniz İçin İzmir'deki Güvenilir Adresiniz
Bizi Arayın: 0(232) 464 2207

Kemik Erimesi (Osteoporosis)

Sebepleri Ve Alınabilecek önlemler:
Kemik erimesi (Osteoporosis), yaşlılarda ve genellikle kadınlarda görülen kemiklerin zayıflaması arazıdır. Hastalık ilerlediği zaman yer çekimi bile kişinin herhangi bir kemiğinin kırılmasına neden olur.
Bir çok kişi düştüğü için kalça kemiğinin kırıldığını zannederse de, esasında kalça kemiği kırıldığı için düşer. Kalça kemiği kırıldığı için düşen hastaların %15 ile %25’i bir yıl içinde diğer komplikasyonlar sonucunda ölüyorlar. Acaba vücudunuz neden devamlı kemik kaybına uğruyor?
Genellikle hepimiz kemiklerimizi, vücudun iskeleti diye düşünürüz. Vücut aynı şeyi düşünmüyor. Vücut için, kemik kendisine gerekli mineralleri (en çok kalsiyum) depolayan kasa görevini görmektedir. Minerale ihtiyacı olduğu zaman doğrudan kemiklere gider ve gereken ihtiyacını kemik yoluyla giderir. Devamlı para kasamızdan para alıp, aldığımız paraları geri koymazsak sonunda boş kasa ve borçlanmamız kaçınılmaz bir sonuç olacaktır. İnsan vücudu da mineral ihtiyaçları için devamlı kemik sistemine başvurup aldıklarını iade etmezse sonucu kemik erimesi olacaktır.
Kalsiyum vücudu dengeleyen en önemli maddelerden biri olduğundan, her hücre için çok önemlidir. Vücudumuzdaki her hücre kalsiyumu dengeleyici olarak kullanır. İleri yaşlarda kemikler kalsiyumu yeteri derecede alamadığından, kemiklerin kalsiyumu yeteri derecede kullanabilmesini sağlamak amacıyla (özellikle ileri yaşlarda) kalsiyum bileşimleri her gün ek olarak alınmalıdır.

Kemik erimesine neden olan 4 önemli faktörü kısaca özetlersek;
  1. Kalori azlığı: Modern çağda, atalarımızın günlük beslenmelerinde aldığı kalorinin yarısını almaktayız. Bunun sonucu da, günlük yeterli gıda alamamamız oluyor.
  2. Kemiklerin mineral kaybetmesine neden olan maddelerin çoğalması ve daha fazla kullanılması. Kafein, sigara, soda çeşitleri, alkol bu maddeler içine giriyor.
  3. Atalarımızın çoğu zaman zorunlu olduğu, beden gücüyle çalışma zorunluluğumuz azaldığından, kemiğin yoğunluğunu korumaya çalışan adalelerin daha az çalıştırılması.
  4. Yaş ortalamasının uzamış olması.

Osteoporosisin kadınlarda daha fazla görülmesinin nedeni; erkeklerin daha fazla kalori almaları ve beden gücünü gerektiren işlerde kadınlardan daha fazla çalışmalarıdır. Bunun yanısıra, kadınlann menapoz devresinde olan hormon değişikliği erkeklerde görülmez.

Estrogen ve testosterone hormonları kemiğin kimyasal yapısında uyarıcı, canlandırıcı rol oynamaktadırlar. Kadının estrogen hormonu menapozda azalmasına karşılık, erkeklerde herhangi bir devrede testosterone hormonu azalması olmamaktadır.

Osteoporosisin önlenmesi için bileşiminde kemiğin gereksinimi olan bütün vitamin ve mineralleri içeren bileşimler alınmalıdır.

Magnezyum ve manganez; ceviz, fındık gibi kuruyemişlerden, çinko deniz mahsüllerinden, C vitamini turunçgillerden alınır. Yapılan araştırmalar gıdalardan yeterli mineralleri ve vitaminleri almadığımızı gösterdiğinden, besine destek ürünlerle bu eksikliği tamamlamamız zorunludur.

Bir cevap yazın

Göndermeden önce aşağıdaki sorunun cevabını yazın: * Zaman doldu, lütfen aşağıya tekrar bir değer giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.