Tahlilleriniz İçin İzmir'deki Güvenilir Adresiniz
Bizi Arayın: 0(232) 464 2207

Mide Gribi

midegribiÖzellikle yazın gastroenterit salgınlarına neden olan ve bulaşması çok çabuk olan “Mide Gribi” konusunda bilgi edinmemin yararlı olacağını düşünüyorum.

Mide gribi, Nörovirüslerin mideye yerleşmesiyle bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı, eklem ve kas ağrısı belirtileriyle ortaya çıkan, mide, ince ve kalın bağırsakların iltihaplanmasına neden olan bir hastalıktır..

Bu hastalıkta belirtiler, virüsün alımından 24 – 48 saat sonra ortaya çıkar ve genellikle 1 – 2 gün devam eder. Hastalık süresinde, hastalar kendilerini oldukça halsiz hisseder ve sürekli kusarlar. Buna rağmen, etken genelde çok ciddi sorunlara yol açmaz. Kısa süre içinde etkisini kaybeder ve virüs kalıcı hasar bırakmaz. Ancak hastalar, su içemedikleri için susuz kalarak hastane bakımına gereksinim duyabilirler. Bu durum genellikle küçük çocuklarda, yaşlılarda ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerde görülür.

 

Mide Gribi Nasıl Bulaşıyor?

Nöroviruslar, enfekte insanların gaita (dışkı) ya da kusmuklarında bulunur. Yayılmaları da bu bulaşların kontamine ettiği şehir sularıyla, yiyecek ya da içeceklerle, kontamine (bulaşlı) yüzey ya da objelere dokunup, elleri ağza sürerek, hastalık belirtileri gösteren kişilerle direkt temas ederek (örneğin; hastalıklı kişilerin bakımını yaparak, yiyeceklerini paylaşarak ya da aynı kaptan yemek yiyerek, hasta kişinin çatal kaşığını kullanarak) olur.

Bazı yiyecekler bir restorana veya markete ulaştırılmadan önce nörovirüsle kontamine olabilir ve bu yiyecekler salgına neden olabilir. Birçok salgına, kontamine sularda yetişen kabuklu deniz hayvanlarının tüketimi de neden olabilir. Salatalar ve donmuş meyveler gibi diğer ürünler de kaynakta kontamine olurlarsa, mide gribinin yayılmasını kolaylaştırırlar. Virüs, insan vücudu dışında çoğalamaz.

İnsanlarda, hastalık başladıktan hemen sonra ve iyileştikten 3 gün sonrasına kadar bulaştırıcı etkisi devam eder. Bazı kişiler 2 haftaya kadar taşıyıcı olabilir.

 

Mide Gribinden Nasıl Korunmalı?

Bir insan hayatı boyunca birçok kez nörovirüsle enfekte olabilir (grip hastalığında olduğu gibi). Bunun nedeni; nörovirüslerin birçok tiplerinin olması ve virüsün herhangi bir tipiyle enfekte olmanın, daha sonra başka bir tipiyle enfekte olmayı önlememesidir.

Hastalığın aşısı olmadığı için, enfeksiyondan korunmanın yolları, hijyen ve temizlik kurallarını önemsemek ve bu kurallara uymaktır:

• Özellikle tuvalet sonrası, bebek bezi değiştirdikten sonra, yemek hazırlamadan ve yemekten önce eller iyice yıkanmalı.

• Meyve ve sebzeler pişmeden yenecekse, iyice yıkanmalı.

• Kirli yüzeyler, kapı kolları, mobilyalar temizlenmeli ve dezenfekte edilmeli.

• Hastalık geçirildikten sonra virüs bulaşmış çarşaf, giyecek, örtü gibi çamaşırlar yüksek ısıda su ve sabunla hemen yıkanmalı.

• Şehir sularında sorun varsa kaynatılıp soğutulduktan sonra kullanılmalı.

• Enfeksiyonu olan kişiler, hastalıkları sırasında yemek hazırlamamalı.

Nörovirüsle oluşan hastalığa karşı herhangi özel bir ilaç bulunmuyor. Hastalık süresinde bol sıvı alınması önerilir. Sıvı kaybını, ağızdan alarak karşılamayanlara, damardan sıvı verilmelidir.

 

Bir cevap yazın

Göndermeden önce aşağıdaki sorunun cevabını yazın: * Zaman doldu, lütfen aşağıya tekrar bir değer giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.