Uçkun Tıp Laboratuvarı

Tahlilleriniz için İzmir'deki Güvenilir Adresiniz

Alsancak, Talatpaşa Bulvarı

Aydınlı Apt. No:36, Kat:2, Daire:4
Konak / Alsancak | İZMİR

0 (232) 464 2207

Telefonla İrtibata Geçebilirsiniz
turan@uckunlaboratuvari.com

Pts-Cts*: 08:30 - 19:00

*Cumartesi günleri 15:00'e kadar açığız

Omicron Varyantı Nedir (COVID-19) Nasıl Korunmalı?

Omicron varyantı nedir? Özellikleri nelerdir? Mevcut aşıların Omikron varyantına etkisi ne düzeydedir? Bu sorular, bu günlerde çok sık karşılaştığımız sorulardan sadece birkaçı. Covid-19 tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam ederken, 21 Kasım 2021 tarihinde Güney Afrika, Gauteng eyaletinde 1 günde 136 Covid enfeksiyonu görülmüşken, 25 Kasım 2021’e kadar bu sayı sadece birkaç gün içinde 1.200’ün üzerine çıktı. Bu oransız artış nedeniyle bilim adamlarının yaptığı genetik araştırmalar, Covid-19’a neden olan bu etken virüsün, SARS-CoV2’nin yeni bir varyantı olan Omicron (B.1.1.529) olduğunu ortaya koydu. Dünya Sağlık Örgütü, genetik yapısı çok farklı olan B.1.1.529 suşunu, endişe verici bir tür olarak belirledi ve bu yeni varyanta, Yunan alfabesinin 15. harfi olan Omicron adını verdi.

Omikron Varyantının Etkinliği:

Omicron mutant virüsün, insanlardaki konakçı hücreleri enfekte etmek için kullandığı spike proteininin önemli bir bölümünü kodlayan kısmının, çok sayıda mutasyonel genetik yapıya sahip olduğu ve daha önceki enfeksiyonlara karşı hazırlanan aşıların sağladığı bağışıklıktan etkilenmediğini düşünülmektedir.

OmrikonOmikron varyantı, Türkiye dahil, tüm Avrupa, Kanada, İsrail, Japonya, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri dahil, dünyanın tüm ülkelerine çok kısa sürede süratle yayılmıştır. Bu nedenle, dünyadaki birçok ülke, Omikron varyantıyla enfekte olmuş kişilerin çok olduğu bazı ülkelerden dönen ya da gelen yolculara ek kısıtlamalar getirmiştir.

Omicron ile enfeksiyonun, Delta varyantı dahil, diğer varyantların oluşturduğu enfeksiyonlara oranla daha şiddetli bir enfeksiyona neden olup olmadığı kesin olarak henüz bilinmiyor ancak, bulaş hız ve olasılığının diğer suşlara oranla çok daha fazla olduğu ve Delta varyantı da dahil olmak üzere COVID-19’un tüm varyantları gibi, ciddi hastalığa veya ölüme neden olabileceği açıklanmıştır.

Daha önce COVID-19 enfeksiyonu geçiren kişilerin, Omikron varyantıyla YENİDEN VE DAHA KOLAY ENFEKTE OLABİLECEĞİ ancak, enfeksiyonu, (önceki varyantlarda yaşanan semptomlara nazaran) daha hafif semptomlarla geçiştirebileceği düşünülmektedir.

Aşıların Omicron Varyantına Etkisi;

Mevcut aşıların Omicron’a karşı ne kadar koruma sağlayacağına dair şu anda herhangi bir veri bulunmamakla birlikte; Dünya Sağlık Örgütü, yaptırılmış olan mevcut aşıların, (Delta varyantı dahil olmak üzere), Omikron varyantının oluşturacağı hastalığın hafif belirtilerle geçirileceğini ve olası ölüm sayılarının azaltılmasında da etken rol oynayacağını ileri sürmektedir

Testlerin Etkinliği :

Covid enfeksiyonunu ya da taşıganlığını ortaya çıkaran ve günümüzde halen uygulanmakta olan PCR testleri, Omicron varyantıyla oluşan enfeksiyonu da saptamaktadır. Hızlı Antijen Tanı Testlerinin de “tanı etkisi”nin olup olmadığına ilişkin çalışmalar devam etmektedir.

Virüsten Korunma Önerileri:

Tüm ülkelerin, vakalardaki artışları önlemeleri için Halk Sağlığı kurallarını sıkı bir şekilde sürdürmeleri ön koşuldur. Bu bağlamda; COVID’i ÖNLEMEK İÇİN bugüne kadar olduğu gibi, MASKE ve MESAFE KURALLARI’na koşulsuz uyulmaya devam edilmeli, hangi marka olursa olsun, KORUMAYI SAĞLAYAN Covid aşıları, önerilen zaman ve dozlarda MUTLAKA OLUNMALIDIR.

omicron 3

Buna ek olarak, TÜM DÜNYA HALKLARININ SAĞLIĞININ KORUNMASINI SAĞLAMAK AMACIYLA,  COVID-19 aşılarına erişimdeki eşitsizliklerin acilen ele alınması hayati önem taşımaktadır. Biraz daha ayrıntıya girersek; özellikle yoksul ülke yaşayanlarının tümüne koruyucu aşıların acilen ulaştırılması ve uygulanılmasına bir an önce başlanılmalıdır.     

COVID-19 enfeksiyonunun yayılmasını önlemek için; bireylerin birbirleri arasındaki en az 1 metrelik fiziksel mesafeyi korumaları, ellerini temiz tutmaları, maske takmaları ve kullandıkları maskeleri sık sık yenisiyle değiştirmeleri, ve aşı olma kurallarına uyarak aşılarını düzenli olarak yaptırmaları gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir