Uçkun Tıp Laboratuvarı

Tahlilleriniz için İzmir'deki Güvenilir Adresiniz

Alsancak, Talatpaşa Bulvarı

Aydınlı Apt. No:36, Kat:2, Daire:4
Konak / Alsancak | İZMİR

0 (232) 464 2207

Telefonla İrtibata Geçebilirsiniz
turan@uckunlaboratuvari.com

Pts-Cts*: 08:30 - 19:00

*Cumartesi günleri 15:00'e kadar açığız

Pandemi Nedir?

PANDEMİ, herhangi bir kıtada ya da tüm dünyada yayılarak etkisini gösteren, mikrop ya da virüslerin neden olduğu, kontrolden çıkan salgın hastalıklara (epidemilere) verilen genel bir isimdir.

W.H.O. (Dünya Sağlık Örgütü), “pandemi nedir” sorusunun cevabı için aşağıdaki 3 koşulun oluşması gerektiğine dikkat çekmiştir.

  1. Nüfusun, daha önce karşılaşmadığı bir hastalığın ortaya çıkması,
  2. Hastalığa neden olan etmenin insanlara bulaşması ve tehlikeli bir hastalığa yol açması ve
  3. Hastalık etmeninin insanlar arasında hızla ve kesintisiz olarak yayılması.

pandemi nedir 1 Herhangi bir hastalığın yaygın olması ve birçok insanın ölümüne neden olması, pandemi olarak nitelendirilemez. Aynı zamanda bulaşıcı da olması gereklidir. Örneğin sigara, çok sayıda insanın ölümüne neden olan ve çok tehlikeli bir hastalık olan kansere neden olduğu halde, bulaşıcı olmadığı için pandemi olarak adlandırılmamaktadır.

Son 100 yıllık tarihimizde pandemi olarak, tifo, kolera, veba, Hong Kong gribi, İspanyol gribi, domuz gribi gibi enfeksiyonlar görülmüş ve 1981 yılında da bu pandemiye, halen süregelmekte olan ve ilk olarak A.B.D.’de bir grup homoseksüel erkekte ve Haiti’den gelen göçmenlerde görülen HIV/AIDS eklenmiştir.

COVID-19 ise, 2019 yılı sonundan itibaren Pasifik Okyanus’undaki küçük bazı ada ülkeleri, bazı Afrika ülkeleri ve Antartika dışında tüm dünyada amansız bir şekilde yayılan ve şimdiye kadar rastlanmayan büyüklükte bir pandemiye dönüşmüştür.

Enfeksiyonların görünüm sıklıklarına göre de bazı terimler vardır.

Bunlar bulaş sıklıkları sırasına göre sırasıyla;

EPİDEMİ; herhangi bir coğrafi bölgede veya ülkede, bir toplumu veya beklenilenin üstünde sayıdaki bir grup insanı etkileyen salgın hastalıktır.

SALGIN; daha küçük bir bölgede, örneğin; bir şehirde beklenenden daha fazla sayıda ani bir artış gösteren bir hastalıktır.

SPORADİK; düzensiz ve ender olarak , zaman zaman, tek-tük görülen ve geniş alanlara yayılmayan enfeksiyon salgınlarıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir