Uçkun Tıp Laboratuvarı

Tahlilleriniz için İzmir'deki Güvenilir Adresiniz

Alsancak, Talatpaşa Bulvarı

Aydınlı Apt. No:36, Kat:2, Daire:4
Konak / Alsancak | İZMİR

0 (232) 464 2207

Telefonla İrtibata Geçebilirsiniz
turan@uckunlaboratuvari.com

Pts-Cts*: 08:30 - 19:00

*Cumartesi günleri 15:00'e kadar açığız

Sizden Gelen Sorular ve Cevapları

Cevaplar için yazıların üstüne tıklayınız...
Soru sormak için ana menüdeki İLETİŞİM bağlantısına tıklayınız.

Sayın …….. Bey,

Kart testlerin hiçbir güvencesi yoktur.

Doç.Dr. Turan UÇKUN

 

Sayın ……… Bey,

Sitemde hangi testlerin hangi zamanlarda yaptırılması gerektiği çok açıklamalı olarak yazılı.

Laboratuvarımızda, şüpheli ilişkiden en az 21 gün geçtikten sonra yapılan testlerin sonuçları konusunda % 99.8 güvence veriyoruz ancak, başka laboratuvarlarda yapılan testlerin sonuçları hakkında bir fikir yürütmem etik olarak doğru olmaz.

Test yaptırdığınız laboratuvarların güvenirliği çok önemli.

Geçmiş olsun.

Doç. Dr. Turan UÇKUN

Sayın ……….. Bey,

Web sitemdeki ilgili makalelerimi çok dikkatle okuyunuz lütfen.  Makalelerimde çok ayrıntılı bilgiler verdim.

Çeşitli sitelere girerek moralinizi bozmayın ve karamsarlığa kapılmayın. Çünkü internette çok bilgi kirliliği var. Birçok sitede bu konuda yanlış bilgiler de bulunduğunu görüyoruz.

Bu tip ilişkiyi ilk siz yaşamadınız. Bunu da bir suç olarak düşünmeyin.  Aşırı endişeniz varsa bir psikiyatriste giderek kaygı bozukluğu olup olmadığını teyit edin, endişelenmeyin. 3 ay HIV’li kız arkadaşıyla yaşayan kişide AIDS çıkmadı mesela… Bu kadar uzun sürede bulaşmamış erkeğe. Ama bu demek değil ki herkeste aynı şey olacak.

Karamsarlığa kapılmadan yaşamınıza devam edin, vakti gelince (3 EKİM Pazartesi günü) PCR testini veya (12 EKİM Çarşamba günü) İzmir’de yalnız laboratuvarımızda yapılan  HIV  testini yaparsak tüm şüphe ve kuruntularınızı kafanızdan atarsınız.

P.C.R Testi yalnız Pazartesi günleri, haftada 1 gün çalışılıyor, Perşembe günü saat 18.00’de sonuç veriyor.

Uygulayacağımız diğer HIV  testi her gün çalışılıyor, 3 saatte sonuç veriyor. 15.nci günde yapıldığı söylenen COMBİ teste pek güvenmeyin.

Geçmiş olsun.

Doç. Dr. Turan UÇKUN

Sayın ……… Bey,

Şüpheli ilişkiden en erken 9 – 11. Günlerde ve sonrasında yapılan PCR testi; yalnız Pazartesi günleri çalışılmakta olup, sonucu Perşembe günleri 18.00’den sonra verilmektedir. 

Şüpheli ilişkiden en erken 21  gün sonra yaptıracağınız testin sonucunu 3 saat sonra alabilirsiniz. Bu test,  COMBO testin (HIV DUO TESTİNİN) bir ileri versiyonudur.

Yaptığımız testin güvenirliği % 99.8 olup;

 1. HIVp24 antijeni (HIV virüsünü),
 2. HIV 1 ve HIV 2’nin IgG (geçmişte alınmış virüsün) yani 3 – 6. Ay arasında oluşan antikorlarını (YANİ ELİZA TESTİNİN ORTAYA ÇIKARDIĞI ANTİKORLARI) ve
 3. HIV 1 ve HIV 2’nin  (7. Günden itibaren oluşan) IgM antikorlarını AYRI AYRI DEĞERLER VEREREK ORTAYA ÇIKARIR. Beş  ayrı komponenti değerlendirir. 3 saatte sonucunu alabilirsiniz.


HIV DUO testinde (COMBO TEST’te), antijen ve antikor, aynı sonuçta meydana çıkar. Yani kişi p24 antijenini mi taşıyor, yoksa HIV 1 ya da HIV2’nin IgG  antikorlarını mı taşıyor diye AYRI AYRI TEST SONUCU VERMEZ!  IgM ANTİKORLARINI TEŞHİS ETMEZ.! 14 günde de KESİN SONUÇ VERMEZ!.

Eliza testi 3 – 6. AYLARDA OLUŞAN ANTİKORLARI MEYDANA ÇIKARIR. 6. Ay’dan önce yaptırdığınız ELİZA TESTLERİ KESİN SONUÇ VERMEZ.

Bizde yaptıracağınız testler için aç veya tok gelmeniz sonucu etkilemez.

Sitemdeki Hepatit ve Frengi konularını da okursanız iyi olur.

 • Frengi (Sifiliz) için V.D.R.L.
 • H.C.V. (Hepatit-C)
 • HBs Ag ve
 • Anti HBs (Hepatit-B)

…testlerini de HIV testine ilave olarak yaptırmak isteyebilirsiniz…  Yaptıracağınız bu 5 testin sonucunu 3 saatte alabilirsiniz.

Kimlik bilgileri tamamen gizli olup, sizden başkası sonucu alamaz.

Gelmeden önce randevu almanıza gerek yoktur.  Laboratuvarımız her gün 08.30 – 19.00 arasında, Cumartesi Günleri 08.30- 15.00 arasında hasta kabul etmektedir. Pazar günü gelmek isterseniz, 1 gün evvel geleceğiniz saati haber vermeniz gerekir.

Geçmiş olsun.

Doç.Dr. Turan UÇKUN

Sayın ………. Bey,

Doktorunuzun söyledikleri tamamen YANLIŞ.

En büyük yanlışı size kafadan ANTİBİYOTİK VERMESİ. Sitemde okursanız, KAFADAN RASTGELE ANTİBİYOTİK VERİLMESİ KADAR HATALI BİR ŞEY OLAMAZ.

Her antibiyotik, her mikroba iyi gelir mi?  BÜYÜK CEHALET.

Herhangi bir enfeksiyona TANI KONULMASI İÇİN ÖNCE KÜLTÜR YAPILIR. Herhangi bir patojen (hastalık yapan ) mikrop ürerse, ANTİBİYOGRAM YAPILIR ve çıkan sonuca göre hangi antibiyotik etkiliyse o antibiyotik alınarak enfeksiyon etkeni olan mikrop yok edilir. Antibiyotikler konusunda sitemde çok ayrıntılı bilgiler var. Lütfen okuyun. Hangi hastalık olursa olsun, RASTGELE ANTİBİYOTİK KESİNLİKLE KULLANMAYIN!

Cinsel yolla bulaşan birçok mikrobik ve virütik enfeksiyon var. Bu enfeksiyonlar etraflıca sitemde anlatılmıştır.

Sitemi dikkatle bir kez daha okumanızda yarar var.

Benim önerim:

Sitemi okuduktan sonra, cinsel yolla bulaşan hastalıkların tanısı için gerekli olan meni ve kan testlerinizi zamanında (erken veya geç değil!) ve GÜVENİLİR BİR LABORATUVARDA yaptırmanız ve test sonuçlarını aldıktan sonra kız arkadaşınızla beraber olmanız.

Geçmiş olsun.

Doç. Dr. Turan UÇKUN

Sayın ……….. Bey,

Laboratuvarımızda yaptığımız testin DOĞRULUK ORANI 1 YIL SONRA DAHİ AYNIDIR. Çünkü 5 ayrı komponente bakıyoruz. Combi veya Eliza testi değil yaptığımız.

Doç. Dr. Turan UÇKUN

Sayın ……….. Bey,

Oral sex ile HIV, Hepatit ve H.P.L. bulaşabilir, 3 günde de grip belirtileri  görülür ancak HIV belirtileri görülmez. HIV Testinin tanısı için 3 gün yeterli  değildir. Sitemde bu konu çok geniş olarak anlatıldı. Sitemdeki “makaleler” bölümündeki ilgili makalelerimi okumanızı öneririm. Testlerle ilgili çok geniş bilgi içeren makalemde aklınızdaki tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Doç. Dr. Turan UÇKUN

Sayın ……….. Bey,

Sonuca güvenip güvenmemeniz, test yaptırdığınız laboratuvarın güvenirliğine bağlı. Çünkü, çok çeşitli HIV testi var ve her birinin sonucunun güvenirliği farklı.

Doç. Dr. Turan UÇKUN

Sayın ……….. Bey,

Testleri hangi ilde ve hangi laboratuvarda yaptırdınız bilmiyorum.

Testi yaptırdığınız laboratuvarın güvenirliği çok önemli.

Başka bir laboratuvarın yaptığı testler konusunda fikir yürütmem etik olmaz ancak size şunu söyleyebilirim:

(Eğer laboratuvar güvenilir ise) yaptırdığınız testler, 3 sene önce bulunduğunuz ilişkinin sorunlu olmadığını gösterir.

Ancak 6 ay öncesi konusunda kesin bilgi vermez. ÇÜNKÜ YAPTIRDIĞINIZ TESTLER ELİZA YÖNTEMİYLE YAPILMIŞ. Yaptırdığınız testler sadece HIV antikorunu ortaya çıkarır.  ANTİKOR testleri de kesin olarak 6 ay sonra kesin sonuç verir.

Laboratuvarımızda yapılan test, hem HIV 1 p24 antijeninin hem de HIV 1 ve HIV 2’nin IgM ve IgG antikorlarının var veya yok olduklarını ayrı ayrı sonuç vererek  meydana çıkardığı için 21. Günden itibaren kesin sonuç verir diyebiliyoruz..

Bayan arkadaşınızın yaptırdığı testleri de bu açıklamama göre siz değerlendirin.

Sitemi bir kez daha ve dikkatle okumanızı öneririm.

Geçmiş olsun.

Doç. Dr. Turan UÇKUN

Sayın ……….. Bey,

Biz combo test yapmıyoruz. Combo’nun bir ileri versiyonunu çalışıyoruz ve 21. Günde kesin sonuç alıyoruz. Yaptığımız testin de sonuna kadar arkasında duruyoruz.

Testlerinizi hangi şehirde, hangi laboratuvarlarda yaptırdığınızı bilmiyorum.

Laboratuvarın güvenirliği çok önemli. Bu nedenle bir yorum yapamıyorum. Yorum yapmam da etik olmaz.

Geçmiş olsun.

Doç. Dr. Turan UÇKUN

Sayın ……………… Hanım,

Anlattıklarınızdan; Akıntınız olduğuna göre, Vajinada bir enfeksiyon var. Bunun nedeni:

 1. Aldığınız ağır antibiyotikler olabilir ve bu antibiyotikler Candida enfeksiyonuna neden olabilir bu nedenle yanma olabilir. Alacağınız antibiyotikler, CANDİDA enfeksiyonunu daha da tetikler
 2. Bu akıntının nedeni bakteriler olabilir, Her ikisinin de (CANDİDA’nın da) tanısı ve de kullanacağınız ve akıntınızı geçirecek ilaçlar. YAPACAĞIMIZ KÜLTÜR – ANTİBİYOGRAM TESTİ ile ortaya çıkar.
 3. Chlamydia,
 4. Mycoplasma,
 5. Ureaplasma enfeksiyonları da bu akıntınıza ve yanmaya neden olabilir.

Bu etkenlerin ortaya çıkması için de BU ETKENLERE ÖZEL kültür ve antibiyogram testlerini (yukarıdaki kültür-antibiyogramdan farklı olarak) yaptırmanız gerekir. Bu konular, sitemde ayrıntılı olarak anlatıldı.

 1. Rahim girişindeki uçuğa benzer yaranın tanısı için 2 ayrı test yapılması gerekir.
 2. Human Papilloma Virüsünün (H.P.V.) oluşturduğu PAPİLLOM OLABİLİR. Bunun tanısı HPL – DNA testi ile ortaya çıkar. Bunun için bu uçuğa benzer yerden sürüntü almamız gerekir. Ya da;
 3. Genital Herpes olabilir, bunun tanısı için de kan almamız gerekir.

Bu testlerin hepsi laboratuvarımızda yapılmaktadır.

Geçmiş olsun.

Doç. Dr. Turan UÇKUN

Sayın …………… Bey,

Şüpheli ilişkiden en erken 9 – 11. Günlerde ve sonrasında yapılan PCR testi; yalnız Pazartesi günleri çalışılmakta olup, sonucu Perşembe günleri 18.00’den sonra verilmektedir.

Şüpheli ilişkiden en erken 21  gün sonra yaptıracağınız ve İzmir’de yalnız laboratuvarımızda yapılan testin sonucunu 3 saat sonra alabilirsiniz. Bu test,  COMBO testin (HIV DUO TESTİNİN) bir ileri versiyonudur.

Başka laboratuvarlarda yapılan HIV DUO testinde (COMBO TEST’te), antijen ve antikor, aynı sonuçta meydana çıkar. Yani kişi p24 antijenini mi taşıyor, yoksa HIV 1 ya da HIV2 IgG  antikorlarını mı taşıyor diye AYRI AYRI TEST SONUCU VERMEZ!  IgM ANTİKORLARINI TEŞHİS ETMEZ.! 14 günde de KESİN SONUÇ VERMEZ!

Doç. Dr. Turan UÇKUN

Sayın ………….. Bey,

HIV; aynı hepatitteki gibi TÜM VÜCUT SALGILARIYLA BULAŞIR. Buna Fransız usulü öpüşme, sterile edilmeyen dişçi aletleri ve oral sex de dahildir.

İşin saniyesi konusunda hiç kimse fetva veremez.

3 ay HIV ( + ) kişiyle cinsel ilişki yaşayan şahısta HIV bulaşı olmuyor, 1 kez ilişkide bulunan kişiye enfeksiyon bulaşabiliyor.

HIV belirtileri 15 – 20 gün sonra da görülebilir, 3 sene sonra da. Bu kişiden kişiye, bulaş şeklinin farklılığına veya virüsün sayısına göre değişiklik gösterir.

En iyisi; güvenilir bir yerde testinizi yaptırmanız ve kafanızdaki şüpheleri silmeniz olacak bana göre.

Benim önerim bu olacak size.

Geçmiş olsun.

Doç. Dr. Turan UÇKUN

Sayın ……………. Bey,

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar ve HIV konusunda bilgiler, sitemde ayrıntılarıyla anlatıldı.

Bu nedenle size tekrar anlatmayacağım bunları.

Başka laboratuvarların yaptığı testlerin güvenirliği konusunda da fikir yürütmem etik olarak doğru olmaz. Ancak, kendi yaptığım testlerin arkasında durur ve kesinliği konusunda garanti verebilirim.

Bahsettiğiniz yakınmalar stres nedeniyle de olabilir. Hayatı kendinize zindan etmenin bir anlamı yok şu günlerde.

Benim size önerim; HIV korkunuzu yenmeniz, (en azından 15 gün askıya almanız) derslerinize konsantre olmanız ve sınavlarınızı başarıyla atlatmanız olacak.

26 Haziran’a 15 gün kaldı. İzmir’e geldiğinizde laboratuvarıma uğrar, testlerinizi yaptırır, kesin sonucu alır ve rahatlarsınız.

Geçmiş olsun. Başarı dileklerimle..

Doç. Dr. Turan UÇKUN

Sayın …………… Bey,

Sitemde her şey çok açık anlatılıyor, sitemdeki ilgili makaleleri okumanızı tavsiye ederim.

Hangi şehirde yaşıyorsunuz bilmiyorum ama isterseniz gelin testlerinizi de yapalım, konuyu netleştirelim. Ben başka laboratuvarların yaptıkları testler konusunda herhangi bir yorum yapmıyorum, etik olmaz çünkü. Ancak ben, laboratuvarımızda yapılan testler konusunda garanti verebilirim.

İntiharı kesinlikle ve kesinlikle aklınızdan çıkarın. Henüz bir teşhis konmamışken kendinizi bu kadar hırpalamayın. Hem unutmayın ki dünyada milyonlarca HIV (+) insan tedavisini sürdürerek normal yaşamını 70 – 80 yaşına kadar sağlıkla sürdürüyor.

Doç. Dr. Turan UÇKUN

Sayın ……….. Bey,

Kan şekeri veya kolesterol testi dahi yaptırsanız, sonuç gizli kalır. GİZLİLİK BİRİNCİ PRENSİBİMİZDİR.

SGK ile anlaşmamız yok. Bu nedenle babanızın üstüne kayıtlı olup olmamanız bir şey değiştirmez. Testi yapar, sonucunuzu sadece size veririz.

Aç veya tok gelmeniz test sonucunu etkilemez.

Sağlıcakla kalın.

Doç. Dr. Turan UÇKUN

Sayın ……………. Bey,

Şüpheli ilişkiden en erken 21  gün sonra yaptıracağınız ve İzmir’de yalnız laboratuvarımızda yapılan testin sonucunu 3 saat sonra alabilirsiniz. Bu test,  COMBO testin (HIV DUO TESTİNİN) bir ileri versiyonudur. Güvenirlik oranı % 99.8’dir.

Doç. Dr. Turan UÇKUN

Sayın …………. Bey,

Sitemde “CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR” KONUSUNDA çok ayrıntılı bilgiler var. Ancak kısaca söyleyeyim;

HER HASTALIĞIN TESTİ ÖZELDİR. Yani şeker testi yaptırırsanız, kolesterol sonucu da ortaya çıkmaz. Kolesterole ayrıca baktırmanız gerekir. Yani VDRL baktırırsanız yalnız FRENGİ hastalığının varlığı veya yokluğu ortaya çıkar. Tifonun veya başka bir hastalığın değil.

Doç. Dr. Turan UÇKUN

Sayın …………. Hanım,

Dün mesajınıza yanıt vermiştim. Aynı yanıtımı yineliyorum;

HIV testi yaptırmanızda yarar var. Testi yapmadan bir fikir yürütmek doğru olmaz.

Sitemde cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında her şey çok açık yazılı.

Sorunuzun yanıtını özetleyerek yeniden açıklıyorum.

Çoğu viral enfeksiyonlarda, antijen ve IgM antikorlarının belirginleşmesi ve tanısı 21. Günden itibaren oluşur.

HIV – P.C.R. testi, şüpheli ilişkiden sonraki 9 – 15. günlerde yapılır. Daha sonraki günlerde yapılırsa, değer taşımayabilir.

Şüpheli ilişkiden 9 – 15 gün sonra P.C.R yöntemi ile  yapılan test 3 gün sonra sonuç verir. Sadece HIV1 virüsün R.N.A.’sını saptar.

Şüpheli ilişkiden 21 – 25  gün sonra yaptıracağınız ve İzmir’de yalnız laboratuvarımızda yapılan testin sonucunu 3 saat sonra alırsınız. Güvenirliği; % 98.8’dir. Bu test,  COMBO testin (HIV DUO TESTİNİN) bir ileri versiyonudur. (Bu arada, Combo testin 14 gün sonra sonuç verdiği tartışmaya açıktır!.)  AYRICA DİREKT DIŞKI TAHLİLİ YAPMAMIZ DA ŞART!.

Geçmiş olsun.

Doç. Dr. Turan UÇKUN

Sayın …………… Hanım,

HIV DUO testinde (COMBO TEST’te), antijen ve antikor, aynı sonuçta meydana çıkar. Yani kişi p24 antijenini mi taşıyor, yoksa HIV 1 ya da HIV2 IgG  antikorlarını mı taşıyor diye AYRI AYRI TEST SONUCU VERMEZ!  IgM ANTİKORLARINI TEŞHİS ETMEZ.!

Eliza testi 3 – 6. AYLARDA OLUŞAN ANTİKORLARI MEYDANA ÇIKARIR.

İlişkide bulunduğunuz kişi AİDS hastası olduğuna göre, hastalığın tükürük yoluyla geçme olasılığı da var ve yüksek. Yani dudaktan Fransız usulü öpüşme ile ya da oral seks yapmayla hastalığın bulaşma olasılığı var .

Bu durumda;  ilişkinizi  yaşadığınıza tarihe göre, test uygularız ve kuşkularınıza son veririz.

Kanı aç veya tok karnına aldırmanız, testin sonucunu etkilemez.

Yalnız sitemdeki Hepatit-B, Hepatit-C ve Sifiliz (frengi) konularını da okumanızı öneririm. Bu testlerin de 21 gün sonra yapılması uygundur.

Aydınlanmak istediğiniz konu varsa, telefonla bize ulaşabilirsiniz.

Geçmiş olsun.

Doç. Dr. Turan UÇKUN

Sayın ………… Bey, Öncelikle geçmiş olsun.

Tahmin ediyorum korunmasız ilişkiniz 5 – 7 gün önce oldu. Büyük bir olasılıkla da GONORE dediğimiz “BEL SOĞUKLUĞU”na yakalandınmış olabilirsiniz. Mycoplasma, Ureaplasma ve Chlamydia mikroplarına da bakmak gerekiyor. Bu konular, sitemde çok açık anlatılmıştır. (Bakınız: CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR) Rastgele antibiyotik almanızı önermem, hastalık kronikleşirse, tedavisi güç olur. (Sitemdeki ANTİBİYOTİKLER konusunu okumanızı öneririm.) BUGÜN  gelirseniz, kültürlerinizi yapar, 2 gün içinde ilacınızı bulur sizi bu rahatsızlığınızdan kurtarırız. HIV ve hepatit testleri için yaptıracağınız testler şu anda sonuç vermez. (Çünkü, yukarda da belirttiğim gibi, ilişkiniz 1 haftalık) Bu testlerinizi yapmamız için de 21 gün geçmesi gerekiyor. Geniş bilgi almak için telefonla arayabilirsiniz.

Doç. Dr. Turan UÇKUN

Sayın ………… Hanım,

Bu testle ilgili evde uygulanabilecek bir test yok henüz. İlişkiniz ne kadar zaman önce oldu belirtmemişsiniz. İlişki tarihlerinizi bilmediğim için, laboratuvarımızda yaptıracağınız testler konusunda, sitemde yaptığımız testleri ayrıntılarıyla okuyun lütfen.. Laboratuvarımızda yaptıracağınız tüm testler, geçen zamana göre uygulandıkları için tüm şüphelerinizi giderir.

Kanı aç veya tok karnına aldırmanız, testlerin sonucunu etkilemez.

Teste gelmeden önce sitemdeki Hepatit-B, Hepatit-C ve Sifiliz (frengi) konularını da okumanızı öneririm. Bu testlerin de en erken 21 gün sonra yapılması uygundur.

Teste gelmeniz için bizi daha önce bilgilendirmeniz gerekmez. Laboratuvarımız (Pazar hariç) her gün 08.30 – 19.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Testlerinizin sonucunu ben ve sizden başka kimse öğrenemez. Gizlilik prensibimizdir, bilgilerinize.

Geçmiş olsun.

Doç. Dr. Turan UÇKUN

Sayın …………… Hanım,

Bugüne kadar gelen hastalarımın % 99’u sizin gibi korku taşıyor ve sizin gibi gizlilik konusunda çok şüpheci oluyor. Yalnız şunu bilmenizi isterim ki; laboratuvarımızda açlık kan şekeri tahlili yaptırsanız dahi sonucunu kimse öğrenemez. 48 senedir bu mesleğin içindeyim, GİZLİLİK BİRİNCİ KURALIMIZDIR.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusu sitemde çok detaylı olarak anlatıldı. İlişki tarihlerinizi bilmediğim için ilişki tarihinize göre yapacağımız testleri beraber belirler, yaptığımız tahliller sonucunda da tüm şüphelerinizi gideririz.

Doç. Dr. Turan UÇKUN

Merhaba,

Yaptırdığınız test; sadece “ETKEN VAR MI-YOK MU” SONUCUNU VERİR. Alacağınız antibiyotiği saptamaz!

Doktorun kültür ve antibiyogram yaptırmadan rastgele vereceği herhangi bir antibiyotiği almanızı hiç önermem! Rastgele alacağınız antibiyotik, ileride karşılaşacağınız diğer mikroplara karşı da direnç oluşturabilir. BU KONU ÇOK ÖNEMLİ! www.uckunlaboratuvari.com adlı sitemdeki “ANTİBİYOTİK” başlıklı yazımı ve diğer yazılarımı okur, videomu da izlerseniz ne demek istediğimi anlarsınız.

Eğer rastgele antibiyotiğe başlamışsanız, hemen bırakın, aradan 4-5 gün geçsin, laboratuvarımıza gelin, önce KÜLTÜR VE ANTİBİYOGRAMINIZI YAPALIM, ETKENİ VE O ETKENE KARŞI ETKİLİ OLAN ANTİBİYOTİĞİ SAPTAYALIM, SORUNU ÇÖZELİM.

Eğer herhangi bir antibiyotiğe başlamamışsanız, hemen gelin, 2 gün sonra sonucunuzu verelim, YAPTIĞIMIZ TESTLERİN SONUCUNA GÖRE ANTİBİYOTİĞİNİZE BAŞLAYIN.

Eşinize bulaştırırsanız, -ki kendisine bulaştırmanız olasıdır- kendisinin de aynı işlemlerden geçip antibiyotik alması gerekebilir.

Daha iyi anlatabilmem için 0(232)4642207 numaralı telefonumuzdan laboratuvarımızı arayabilirseniz iyi olur.

Geçmiş olsun.

Dr. UÇKUN

Evet, C.Y.B. Hastalıklarla ilgili Multiplex P.C.R. testi yapılabiliniyor.

İlişkiden, 2-6 gün sonra testiniz yapılabilinir. PCR Yöntemiyle yapılan test’te;

 • Chlamydia trachomatis
 • Neisseria gonorrhoeae
 • HSV (Herpes simplex Tip:1 ve Tip:2)
 • Trichomonas vaginalis
 • Ureaplasma urealyticum
 • Ureaplasma parvum
 • Mycoplasma genitalium

…. etkenlerinin varlığı saptanır.

Bizim vereceğimiz “örnek” kabına; sabah ilk idrarı alınır, laboratuvara soğukta getirilir .

Diğer sorunuza gelince;

İdrar kültüründe lökosit görülmez, MİKROP ÜRER. Kanda, CYBH’larla ilgili parazit ve mantar olmaz. Meni’de “Trichomonas vaginalis” adlı parazit ve Candida adlı fungus (mantar) saptanır.

“Bu multiplex pcr yöntemi ile kanda ve prostat sıvısında yaptırmak istiyorum mümkün mü?” sorunuza daha önce de cevap vermiştim; BU MÜMKÜN DEĞİL. Çünkü kanda yapılan testler farklıdır.

www.uckunlaboratuvari.com adlı siteme girerseniz, videolarımı izlerseniz, makalelerimi okursanız net bilgi sahibi olursunuz ve laboratuvarlara daha bilinçli gidersiniz. İfadelerinizden anladığıma göre; (internetteki bilgi kirliliği nedeniyle) telaş içindesiniz ve bazı sitelere ve forumlara iletiler göndermek suretiyle gelen cevaplarla kendi kendinize tanı koyup, ona göre tahliller yaptırmak istiyor gibisiniz. Laboratuvarımıza uğrarsanız, sorununuzu bire-bir anlatırsınız ve size yardımcı olabilirim. Unutmayın; Bilgi almak amacıyla laboratuvarımıza gelen hastalardan, herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Mail yolu ile sorununuza sağlıklı bir çözüm bulamayacağınız gibi, gereksiz testler yaptırarak çok masrafa girebilirsiniz.

Geçmiş olsun.

Dr. UÇKUN